Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

O SRPSKOM VRHOVNOM BOGU, Veselin Čajkanović

Ko je bio vrhovni bog u staroj srpskoj religiji?

Veselin Čajkanović jedan je od naših najpoznatijih etnologa i proučavalaca stare srpske religije. Premda su to samo neke od oblasti kojima se ovaj svestrani intelektualac bavio, po njima je najprepoznatljiviji. Istorija srpske i slovenske religije jedna je od njegovih glavnih sfera proučavanja i interesovanja. Posebno se interesovao za period pre primanja hrišćanstva kod Slovena. Kako u vreme kada je stvarao i radio nije bilo dovoljno pouzdanih naučnih izvora, često se u svojim istraživanjima oslanjao na narodnu tradiciju, verovanja i folklor uopšte. Jedno od važnijih dela iz ove oblasti Čajkanovićevog rada je knjiga O srpskom vrhovnom bogu. Samo delo je u trenutku objavljivanja ostalo nedovoljno zapaženo zbog ratnih okolnosti, s obzirom na to da je prvi put prikazano 1939. godine na Akademiji filozofskih nauka, a štampano godinu dana nakon toga. Ipak, današnjim čitaocima i proučavaocima ove teme O srpskom vrhovnom bogu Veselina Čajkanovića sigurno mora biti polazna tačka za svako proučavanje i istraživanje.

Iako smo naveli da se Veselin Čajkanović, pišući ovu knjigu, u velikoj meri oslanjao na narodnu tradiciju, to nikako ne znači da delu nedostaje naučnog stila i potkrepljenja. Naprotiv, O srpskom vrhovnom bogu je knjiga nastala na osnovu autorovih prethodnih naučnih radova i saznanja i iako se sve vreme u tumačenju oslanja na narodnu tradiciju, Čajkanovićev stil je mnogo sveobuhvatniji, on pokazuje izuzetno teorijsko znanje iz oblasti kojom se bavi i često se oslanja na strane autore i njihova dela, ali i na naučnike sa ovih prostora i njihov rad. Na ovaj način delo u nekim svojim delovima umnogome prevazilazi nivo istorije srpske religije, već se sve stavlja u dosta širi, indoevropski kontekst.

Osnovni cilj ove knjige jeste da objasni susret paganizma i hrišćanstva u istoriji srpske religije i povezanost i isprepletenost svega sa narodnim verovanjima. Jedna od glavnih figura, odnosno glavnih svetaca koji se pominju sigurno je Sveti Sava. Njegov kult izuzetno je jak u narodnim predanjima, a s druge strane, on je jedna od najznačajnijih figura srpskog pravoslavlja, čiji je uticaj toliko jak da se pojmovi pravoslavlje i svetosavlje nekada upotrebljavaju kao vrlo srodni, neodvojivi jedan od drugog. Veselin Čajkanović Svetog Savu naziva „našim najnacionalnijim svecem, o kome se najviše priča i peva”. Pronalazi osobine ovog sveca koje ga mogu povezati sa paganizmom, a jedna od njih koju navodi jeste Savin izražen i nemotivisan gnev i potreba da kažnjava, kako je predstavljen u mnogim predanjima. Ovakva predstava o Svetom Savi posve je drugačija od one ideje koju o njemu možemo imati ako ga posmatramo samo na osnovu istorijskih činjenica i srednjovekovne književnosti. Takođe, ovde se može čitati o vezi Svetog Save sa vukom, za kog je poznato da predstavlja izuzetno važnu figuru u staroj slovenskoj religiji i mitologiji; kao i sa stočarstvom, odnosno govori se o predanjima u kojima je on predstavljen kao pastir.

Jedno poglavlje knjige O srpskom vrhovnom bogu posvećeno je tzv. zimskim svecima, kako ih Veselin Čajkanović naziva. Reč je o svetiteljima koji se obeležavaju u zimskom periodu, i o traženju njihovih korena, početaka u paganstvu i predanjima. Ti svetitelji su Sv. Nikola, Sv. Jovan, Sv. Mrata i Sv. Aranđeo. Takođe, jedan od svetitelja kojima se Veselin Čajkanović u knjizi O srpskom vrhovnom bogu bavi jeste Sveti Đorđe, koji se dovodi u vezu sa legendama o Trojanu, kao i sa Dabogom ili Dažbogom, jednim od najvažnijih božanstava u slovenskoj mitologiji. Po Čajkanovićevom tumačenju u ovoj knjizi, upravo je ovaj bog bio vrhovni bog Slovena. Ovo božanstvo se, kao i Sveti Sava, dovodi u vezu sa drevnom idejom o vuku kod Slovena. Jedna od osobina koja ih povezuje jeste hromost. Vrhovno srpsko božanstvo se u jednom poglavlju knjige O srpskom vrhovnom bogu povezuje sa đavolom, odnosno tumači se kako je od ideje o vrhovnom bogu nastala ideja o zlom demonu, kralju podzemnog sveta, tj. đavolu.

Podsećamo da je u okviru edicije Otrgnuto od zaborava Portalibris objavio i druge manje poznate etnografske knjige kao što su: Starinska srpska jela i pića Sima Trojanović, Čaršija i kultura Sreten Dinić, Iz Srbije kneza Miloša Tihomir Đorđević, Život Srba seljaka Milan Đ. Milićević i mnoge druge.

Sva dela Veselina Čajkanovića možete pogledati OVDE, a knjigu O srpskom vrhovnom bogu OVDE.

Ostavite vaš komentar

Kupon ne važi za knjige koje su već na specijalnim akcijama
Your subscription could not be saved. Please try again.
Uspešno ste se prijavili.
0
    0
    Vaša korpa
    Vaša korpa je praznaVratite se u prodavnicu