Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Андра Гавриловић: „Седамдесет анегдота из живота српских књижевника”

Према Речнику књижевних термина Тање Поповић анегдота је кратко сведочанство или прича о некој личности или догађају. Термин анегдота први пут се употребљава у византијској књижевности, у Тајној историји Прокопија из шестог века, где је повезана са једноставним говорним облицима, комичном скицом или виспреном причом, али и са непознатим или необјављеним делима. књига „Седамдесет анегдота из живота српских књижевника”

Захваљујући Андри Гавриловићу, који је прикупио анегдоте о нашим великанима књижевности и сабрао их у књизи Седамдесет анегдота из живота српских књижевника, ми данас имамо прилику да сазнамо низ занимљивости о нашим писцима. Ова књига је први пут објављена 1911. године, а аутор у предговору износи да су у њој само анегдоте за које је сигуран да их је он први објавио или да то тек у том издању чини. Такође, у његовој забелешци стоји да је извор нашао у традиционалној причи или је то пак лично сазнање, док је неки број нађен у архивама.

У књизи Седамдесет анегдота из живота српских књижевника читаћете о догодовштинама разних наших писаца, тачније овде су се нашла двадесет два писца, међу којима су и Доситеј Обрадовић, Ђура Јакшић, Милан Ђ. Милићевић, Стеван Сремац, Богобој Атанацковић, Јован Стерија Поповић, Сима Милутиновић Сарајлија, Вук Караџић и Љубомир Ненадовић.

Своју збирку Седамдесет анегдота из живота српских књижевника Андра Гавриловић отвара са интересантностима о Доситеју, српском просветитељу, а онда о Јоакиму Вујићу, истичући његов списатељски таленат, због ког су му се дивили упркос чињеници да је био сиромашан и да је изгледао као просјак.

Љубитељи Љубе Ненадовића и његових дела знају да је био нежења до краја живота, али да ли сте знали да је Милица Стојадиновић Српкиња, једна од првих наших песникиња, пријатељица Вука Караџића, била заљубљена у Љубу и да га често помиње у свом дневнику У Фрушкој гори 1854.?

Читаоцима ће бити необично да упознају Вука Караџића из нешто другачије перспективе, и да га виде као шаљивџију, који ће искористити прилику, у једној ситуацији са Василијем Лазићем, српским књижевником и правником, и рећи да, од свега на свету, „најслађа је млада удовица; тек нагорела”.

Међу страницама Седамдесет анегдота из живота српских књижевника крије се и тајна о особини Стевана Сремца која је присутна у многима од нас – сујеверје. Можда ћете се изненадити, а можда и не, али писац Зоне Замфирове, Поп Ћире и поп Спире, као и других дела свима познатих, није волео чувени број тринаест.

Андра ГавриловићАндра Гавриловић нам представља и Богобоја Атанацковића, који се сматра оснивачем романтичарске приповетке у српској књижевности, а чији је роман Два идола Порталибрис реиздао у оквиру едиције Отргнуто од заборава, као несташног момка који је ђаком постао писац. Томе је допринело да Атанацковић, још у својим школским данима, буде донжуановске природе и да, захваљујући љубави према једној девојци, отвори себи пут у писању.

Ништа мање нису интригантне анегдоте које пронашао Андра Гавриловић о Симу Милутиновићу Сарајлији. Једно време је овај песник имао канцеларијски посао и био секретар Јовану Поповићу Стерији у Министарству просвете, али иако висока и озбиљна функција, Милутиновић није био у потпуности предан свом послу, те је било дана када се није појављивао. Догодовштина је Сарајлија имао напретек, а овде ћете прочитати и разлог због ког је био искључен из Карловачке гимназије.

Седамдесет анегдота из живота српских књижевника Андре Гавриловића обимом је невелика књига, али својом садржином сигурно да је и те како богата. Бројни куриозитети о славним личностима из српске књижевности заступљени су у њој, те је она пре свега вредно дело, а онда и посебно, јер открива много тога и читаоцу неће дозволити да је остави док не прочита и окрене и последњу страницу.

Подсећамо вас да се у оквиру едиције Отргнуто од заборава налазе и друга занимљива дела, као што су Чича Илијине животињке Чича Илије Станојевића, Кнез Милош у причама Милана Ђ. Милићевића, Незнани и заборављени Милутина Јовановића, Дунавска улица Драгутина Илића Јеја. Сви наслови доступни су на сајту Порталибриса и могућа је онлајн куповина књига.

Сва дела Андре Гавриловића погледајте ОВДЕ.

Оставите ваш коментар

Купон не важи за књиге које су већ на специјалним акцијама
Your subscription could not be saved. Please try again.
Успешно сте се пријавили.
0
    0
    Ваша корпа
    Ваша корпа је празнаВратите се у продавницу