Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Da li znate ko je Bogoboj Atanacković?

Bogoboj Atanacković (1826–1858)

Bogoboj Atanacković je srpski književnik i pripovedač, romantičar i veliki pristalica Vuka Karadžića i njegovih reformi. Pravo ime bilo mu je Timotije, koje će kasnije posrbiti i nazvati sebe Bogoboj. Rođen je u Baji, u Austrijskom carstvu, 22. juna 1826. godine. Njegov otac, Gavre Atanacković, bio je ugledni srpski trgovac, porodica je bila dobrostojeća, pa je Bogoboj imao prilike da se školuje i stekne zavidno formalno obrazovanje. U Baji je završio osnovnu školu, kao i nižu gimnaziju, da bi 1844. godine upisao prava u Požunu (Bratislavi). Nakon završene prve dve, takozvane početne ili pripremne, godine studija, upisuje Pravnu akademiju u Pešti, a potom i u Beču. Kasnije će se Bogoboj Atanacković uspešno baviti advokaturom u svom rodnom mestu.

Bogoboj Atanacković će živeti u vreme buđenja liberalizma i ideja revolucija 1848. godine. Odrastao je čitajući srpske narodne pesme, Vuka Karadžića i Dositeja Obradovića. Na studijama u Beču pristupa krugu srpskih mladih romantičara, upoznaje se sa Đurom Daničićem i Brankom Radičevićem. Sa samo dvadeset dve godine Bogoboj Atanacković je učestvovao u burnim događajima 1848. godine, tokom kojih su Srbi u Habzburškoj monarhiji zahtevali odbranu stečenih Privilegija, ugroženih probuđenim mađarskim nacionalizmom, koji se ogleda u stvaranju Mađarske republike 1849. godine. Privilegije koje su Srbi imali još od Seobe Srba 1690. godine podrazumevale su crkvenu autonomiju i slobodu jezika. Pored odbrane Privilegija Srbi su, na Majskoj skupštini 1848. godine, ponovo zahtevali stvaranje Srpske Vojvodine, sopstvene teritorije u južnoj Ugarskoj. Ovome su se žestoko usprotivili Mađari, te su počeli da vrše nasilnu mađarizaciju, koja se ogledala u potpunom poništavanju Privilegija, odnosno u nametanju mađarskog jezika kao jedinog zvanično priznatog na teritoriji Ugarske. To je odlazilo toliko daleko da su Srbima mađarizovana imena. Zbog toga je sukob bio neizbežan. U ratu protiv Mađara Srbi su odbranili Vojvodinu kod mesta Sentomaš, koje od tada nosi ime Srbobran. Revolucija 1848. u Habzburškoj monarhiji je ugušena intervencijom Rusa, čime je sačuvan habzburški presto mladog cara Franje Josifa, a Mađarska republika i Srpska Vojvodina su ukinute ponovnim uvođenjem apsolutizma, takozvanog Bahovog apsolutizma. Srpski ustanak u Mađarskoj Bogoboj Atanacković opisaće u svom najznačajnijem romanu – Dva idola.

Zbog aktivnog učešća u radu Majske skupštine, Bogoboja Atanackovića mađarski preki sud namerava da osudi na smrt, pa on beži u Beč, a potom i u Pariz. Kada se vratio u domovinu, 1851. godine radi u Novom Sadu kao sekretar bačkog vladike Platona Atanackovića. U rodnu Baju vraća se 1852. godine i započinje advokatsku karijeru. Umire od tuberkuloze 9. septembra 1858. godine.

Književni rad Bogoboja Atanackovića

Bogoboj Atanacković smatra se osnivačem srpske romantičarske pripovetke i u srpskoj istoriji književnosti ostaće upamćen zbog značajnog doprinosa razvoju srpskog romana. On je pripovedač koji će spajati sentimentalni roman Milovana Vidakovića sa društvenim romanom ranog realizma Jakova Ignjatovića. Svakako najpoznatije i najznačajnije delo Bogoboja Atanackovića je njegov roman Dva idola. Međutim, to nikako nije i jedino njegovo delo.

U mladosti je pisao poeziju. Prve pesme koje je objavio su Posestrimi (1844) i Zvezdi Danici (1844). Njegova poezija je sentimentalna, žanrovski se može označiti kao ljubavna i patriotska. Ljubav prema ženi i ljubav prema domovini su dominantne teme celokupnog stvaralaštva Bogoboja Atanackovića.

Prve novele koje je objavio bile su napisane pod velikim uticajem Milovana Vidakovića. Krvavu osvetu (1844), Efrosinu (1844) i Dve sestre (1844) odlikuje romantizovano mešanje istorijskih i izmaštanih događaja. Najznačajniji deo Atanackovićeve pripovedne književnosti nalazi se u dvema sveskama njegovih novela Darak Srpkinji (1845, 1846): Ljubeznik i udvarač, Ubica, Mati i kći, Krvava osveta, Nanka, Hajduci i druge. Novele napisane posle povratka u domovinu, 1851. godine, biće štampane novim, Vukovim pravopisom i njih će odlikovati izvesna realističnost pripovedanja: Rukavica (1852), Tri zelene šibljike (1852) i Bunjevka (1852). Zbog uspele kompozicije i čistog narodnog jezika Bunjevka se smatra njegovom najboljom novelom.

Bogoboj Atanacković bio je i značajan srpski putopisac. Sa svojih putovanja po Evropi 1850. godine, po Nemačkoj, Švajcarskoj, Francuskoj, Holandiji i Italiji, ostavio je niz veoma zanimljivih putopisa.

Dva idola su svakako najznačajnije delo Bogoboja Atanackovića. U ovom romanu autor opisuje teror koji nad srpskim stanovništvom sprovode mađarske vlasti: mađarizaciju, nasilno pokatoličavanje i vođenje matičnih knjiga na mađarskom jeziku, te davanje mađarskih imena novorođenoj srpskoj deci. Opisuje se i srpski ustanak i borbe koje se vode, a posebno mesto u romanu zauzima bitka za Sentomaš, odnosno Srbobran. Domovina i porodica su dve najveće životne vrednosti, dva apsoluta, dva idola.

Podsećamo da su u okviru edicije Otrgnuto od zaborava reizdata i dela drugih zaboravljenih srpskih pisaca kao što su: Milovan Vidaković (Velimir i Bosiljka), Jakov Ignjatović (Milan Narandžić, Čudan svet, Večiti mladoženja, Vasa Rešpekt), Dragutin Ilić (Hadži Đera, Hadži Diša, Svetle slike, Gospođa Marija), Jovan Grčić Milenko (Sremska ruža) i drugi.

Dela Bogoboja Atanackovića možete videti OVDE.

Ostavite vaš komentar

Kupon ne važi za knjige koje su već na specijalnim akcijama
Your subscription could not be saved. Please try again.
Uspešno ste se prijavili.
0
    0
    Vaša korpa
    Vaša korpa je praznaVratite se u prodavnicu