Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Критика друштва у књизи „Чаршија и култура” Сретена Динића

Иако данас заборављен, Сретен Динић био је једна од најенергичнијих просветитељских фигура у ослобођеној модерној земљи. Свој позив он је видео у држању предавања и писању чланака у којима је износио оштре критике према постојећем стању школства, културних институција, образованости и пристојности народа итд. Књига Чаршија и култура представља избор есеја и говора који су специфични пре свега по томе што су и данас актуелни. Изгледа да од 1909, када је већина тог материјала настала, нисмо далеко одмакли.

Динић има тон просветитеља, али и модерног мислиоца какве данас пратимо на друштвеним мрежама. Па се чак и неки његови ставови поклапају са оним о чему је писао Константиновић, о чему говори Жижек, Питерсон, и многи други. Оно што је и поред великог временског распона њима заједничко јесте питање напретка народа, цивилизирања и неке врсте лоших утицаја и погрешне усмерености кретања западне цивилизације, која води остатак света у одређеном смеру.

књига „Чаршија и култура”У предавању по коме и збирка носи наслов Чаршија и култура он пре свега обраћа пажњу на карактеристике конзумеристичког друштва у каквом живимо и данас, а које је тада зачето на нашим просторима, и где су главни захтеви престиж у поседовању и лепоти, друштвени углед и поштовање везани искључиво за богатство, уопште где доминира капиталистичка тенденција да се свима нуди прилика задовољења неких заиста постојећих људских потреба – да се допадну, да лепо изгледају, да живе лагодно… Али је цена тога у неприхватању оне тежине коју живот ипак носи, у одустајању од оног труда који сваки човек мора да учини како  би био племенитији, културнији, чиме би свет и живот били бољи и лепши за већину, како би његов живот имао дубљи смисао.

У есеју о ћифтама и ћифтизму, који заузима важно место у збирци Чаршија и култура, Динић нам открива не само ову појаву и типску личност варошанина кога занима само зарада, штедња, а нимало просвећеност и култура. И ту он врло прецизно приказује варошке прваке који би наводно требало да буду пример за остале људе нижег социјалног слоја, као и за сеоско становништво. Он увиђа да се модерност прима само у контексту богаћења и ту долази и до моралних проблема – превара, некултура, необразовање, непристојност нису проблем ако је неко богат трговац. Он не доноси решење овог проблема сем да се култура дефинише као важна у друштву, а да они који је немају буду друштвено презрени. Па ипак таква културна револуција није се десила ни у време настанка Чаршије и културе, ни до дана данашњег, чак је двадесет први век постао време када је култура још мање важна, већ владају новац, моћ и забава, којима се искључиво тежи.

Помало је старомодан и присталица патријархалног модела када говори о положају жена и њиховој улози. Иако је то било време када је било скоро немогуће да жена заиста без помоћи буде посвећена мајка и успешна пословна личност (у мери и у занимањима у којима је то било уопште дозвољено), а што је данас ипак лакше, он инсистира на подели улога у којој муж иде на посао и зарађује, а жена се бави кућним пословима и децом. У том контексту он наводи и лични пример.

Сретен ДинићВероватно најважнији и најпрактичнији су његови предлози везани за школство и образовање. Он је као неко ко у школству и ради јако добро упућен у стварно стање на терену, да су школе урушене, да их нема довољно, да се и даље не осећа важност образовања. Он даје неке примере, објашњава шта су проблеми, како се они могу решити. Он иначе у читавом делу Чаршија и култура наводи да много наде полаже у образовање, сматрајући да ће се школовањем већег броја људи повећати културни ниво целе нације, да ће се повећати поштовање према културним и просветним радницима, да ће сви имати бољи квалитет живота и да ће се заправо сви постојећи проблеми тако донекле решити. Иако је много допринео напретку просвете и школства, његови ће се снови пре свега остварити када се у Социјалистичкој Југославији изврши масовно описмењавање, грађење школа и увођење обавезног образовања. Међутим, ни та реформа неће у потпуности довести до циља, јер тврдокорни ћифтински менталитет, сиромаштво и жеља за моћи и богатством у нашем су народу били и остали изнад свега. Можда је боље рећи да смо, као што у књизи Чаршија и култура Сретен Динић каже, остали једна велика чаршија, или паланка, којој су школство и култура само неко нужно зло које се мора обављати, и коју ће сличном оштрицом описати Динићев следбеник Радомир Константиновић из једног новог угла.

У едицији Отргнуто од заборава Порталибрис је издао дела многих заборављених аутора, међу којима су Милан Ђ. Милићевић, Јаша Продановић, Јован Суботић

Оставите ваш коментар

Купон не важи за књиге које су већ на специјалним акцијама
Your subscription could not be saved. Please try again.
Успешно сте се пријавили.
0
    0
    Ваша корпа
    Ваша корпа је празнаВратите се у продавницу