Из предратне Србије Милана Грола епохално је дело које ће читаоце упознати са временом и приликама у којима су неки од бројних великана српске књижевности живели и радили.
Ово врло важно дело први пут је објављено 1939. године, а настало је тако што су скупљени поједини чланци које је писао Милан Грол о истакнутим српским књижевницима и критичарима. Заправо, све те чланке написао је неким нарочитим поводом раније, а најчешће су то била обележавања годишњица о тим људима о којима је реч и у чланку. Он је врло пажљиво одабрао текстове и објединио их у ову књигу.
Књига Из предратне Србије броји десет чланака. Наиме, док су прва два општа и у њима приказује дешавања у предратној Србији и упоређује некадашњи Београд са оним у ком живи, наредних осам је посвећено искључиво једној личности. По тој личности чланци и носе наслове: Богдан Поповић, Милан Ракић, Љубомир Стојановић, Јован Скерлић, Радоје Домановић, Стеван Луковић, Бранислав Нушић. Изузетак је онај који говори о Јанку Веселиновићу, те се он зове Јанкова „Звезда”.
Милан Грол, аутор ове књиге, писао је о Нушићу и пре него што ће објавити ову књигу, односно о његових шест драма, међу којима су Обичан човек, Свет, Кнез од Семберије и Данак у крви, а о томе можете читати у Позоришним критикама, делу објављеном први пут 1931. године, а које је Порталибрис сада реиздао и обогатио своју едицију Отргнуто од заборава. За разлику од те књиге, овде, у књизи Из предратне Србије, Грол пише више о Нушићу као човеку него о самим његовим делима. Наравно, подразумева се да се не може говорити о њему а да се не помене колики је он хумориста, те поткрепи чињеницом каква књижевна остварења су настала из те његове црте.
„Много је писао, много је живео. Нушић је навршио 73 године […] А проживео их је на задовољство своје и задовољство других, у ведрини духа до последњег дана. Хумор ту није био литература, него једно животно осећање, које је у Нушићу одолевало свима другима.”
О Милану Ракићу аутор говори доста похвално и карактерише га као једну „дубоко осећајну природу”. Пишући о појединостима које се тичу Ракићевог карактера и песништва, Грол наводи бројне Ракићеве стихове, како из мисаоне, тако и из љубавне поезије. Занимљиво је што се овде помиње Ракићев мотив везивања за прошлост, који користи у песми Једна жеља или у оној предсмртној Тај огромни месец лимунове боје. Врло радо се сећао детињства и свог оца, који га је звао: Миле Рачи. Вредно је и што је Милан Грол уврстио у своје чланке и неке од писама Милана Ракића, као што је његово писмо жени са пута од Солуна за Свету гору (1906) и писмо из Приштине, или писмо које шаље свом зету, у ком пише о својој Опроштајној песми, тражећи зетово мишљење о њој и савету да ли да је назове Опроштајна песма или Последња песма.
Из предратне Србије нуди читаоцима могућност да употпуне и прошире своја знања о особама које су српску модерну књижевну критику издигли на висок ниво – о Богдану Поповићу и о Јовану Скерлићу. Њих двојица су покушавали да доведу српску књижевност до једног високог ступња и и њихова стремљења су ишла ка томе да српском језику дају изузетно квалитетне могућности. Поповић је био Гролов професор, као и председник комисије на матурантском испиту, па га Грол и представља из својих успомена. Такође, како је Поповић био члан некадашњег Књижевно-уметничког одбора Народног позоришта, па Милан Грол пише и о томе.
Несумњиво је да су велики допринос српској култури, уметности и књижевности дали и реалисти Радоје Домановић и Јанко Веселиновић, па је вредно прочитати и о Домановићевој сатири и његовом критичком погледу на свет или о оштром критичару власти какав је био Веселиновић. Посебан акценат аутор Из предратне Србије ставио је на Веселиновићев уређивачки рад и часопис Звезду, чији је он покретач и уредник.
Подсећамо да су у оквиру едиције Отргнуто од заборава објављене и друге књижевне и позоришне критике: Љубомир Недић (Књижевне критике, Из новије српске лирике), Павле Поповић (Изабране критике), Светислав Вуловић (Позоришна и књижевна критика), Јован Скерлић (Историја нове српске књижевности) и многе друге. Сви наслови доступни су на сајту Порталибриса и могућа је онлајн куповина књига.
Сва дела Милана Грола која је Порталибрис објавио видите ОВДЕ, а књигу Из предратне Србије ОВДЕ.