Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Iz predratne Srbije – utisci i sećanja Milana Grola o vremenu i ljudima

Iz predratne Srbije Milana Grola epohalno je delo koje će čitaoce upoznati sa vremenom i prilikama u kojima su neki od brojnih velikana srpske književnosti živeli i radili.

Ovo vrlo važno delo prvi put je objavljeno 1939. godine, a nastalo je tako što su skupljeni pojedini članci koje je pisao Milan Grol o istaknutim srpskim književnicima i kritičarima. Zapravo, sve te članke napisao je nekim naročitim povodom ranije, a najčešće su to bila obeležavanja godišnjica o tim ljudima o kojima je reč i u članku. On je vrlo pažljivo odabrao tekstove i objedinio ih u ovu knjigu. Iz predratne Srbije

Knjiga Iz predratne Srbije broji deset članaka. Naime, dok su prva dva opšta i u njima prikazuje dešavanja u predratnoj Srbiji i upoređuje nekadašnji Beograd sa onim u kom živi, narednih osam je posvećeno isključivo jednoj ličnosti. Po toj ličnosti članci i nose naslove: Bogdan Popović, Milan Rakić, Ljubomir Stojanović, Jovan Skerlić, Radoje Domanović, Stevan Luković, Branislav Nušić. Izuzetak je onaj koji govori o Janku Veselinoviću, te se on zove Jankova „Zvezda”.

Milan Grol, autor ove knjige, pisao je o Nušiću i pre nego što će objaviti ovu knjigu, odnosno o njegovih šest drama, među kojima su Običan čovek, Svet, Knez od Semberije i Danak u krvi, a o tome možete čitati u Pozorišnim kritikama, delu objavljenom prvi put 1931. godine, a koje je Portalibris sada reizdao i obogatio svoju ediciju Otrgnuto od zaborava. Za razliku od te knjige, ovde, u knjizi Iz predratne Srbije, Grol piše više o Nušiću kao čoveku nego o samim njegovim delima. Naravno, podrazumeva se da se ne može govoriti o njemu a da se ne pomene koliki je on humorista, te potkrepi činjenicom kakva književna ostvarenja su nastala iz te njegove crte.

„Mnogo je pisao, mnogo je živeo. Nušić je navršio 73 godine […] A proživeo ih je na zadovoljstvo svoje i zadovoljstvo drugih, u vedrini duha do poslednjeg dana. Humor tu nije bio literatura, nego jedno životno osećanje, koje je u Nušiću odolevalo svima drugima.”

O Milanu Rakiću autor govori dosta pohvalno i karakteriše ga kao jednu „duboko osećajnu prirodu”. Pišući o pojedinostima koje se tiču Rakićevog karaktera i pesništva, Grol navodi brojne Rakićeve stihove, kako iz misaone, tako i iz ljubavne poezije. Zanimljivo je što se ovde pominje Rakićev motiv vezivanja za prošlost, koji koristi u pesmi Jedna želja ili u onoj predsmrtnoj Taj ogromni mesec limunove boje. Vrlo rado se sećao detinjstva i svog oca, koji ga je zvao: Mile Rači. Vredno je i što je Milan Grol uvrstio u svoje članke i neke od pisama Milana Rakića, kao što je njegovo pismo ženi sa puta od Soluna za Svetu goru (1906) i pismo iz Prištine, ili pismo koje šalje svom zetu, u kom piše o svojoj Oproštajnoj pesmi, tražeći zetovo mišljenje o njoj i savetu da li da je nazove Oproštajna pesma ili Poslednja pesma.

Iz predratne Srbije nudi čitaocima mogućnost da upotpune i prošire svoja znanja o osobama koje su srpsku modernu književnu kritiku izdigli na visok nivo – o Bogdanu Popoviću i o Jovanu Skerliću. Njih dvojica su pokušavali da dovedu srpsku književnost do jednog visokog stupnja i i njihova stremljenja su išla ka tome da srpskom jeziku daju izuzetno kvalitetne mogućnosti. Popović je bio Grolov profesor, kao i predsednik komisije na maturantskom ispitu, pa ga Grol i predstavlja iz svojih uspomena. Takođe, kako je Popović bio član nekadašnjeg Književno-umetničkog odbora Narodnog pozorišta, pa Milan Grol piše i o tome.

Nesumnjivo je da su veliki doprinos srpskoj kulturi, umetnosti i književnosti dali i realisti Radoje Domanović i Janko Veselinović, pa je vredno pročitati i o Domanovićevoj satiri i njegovom kritičkom pogledu na svet ili o oštrom kritičaru vlasti kakav je bio Veselinović. Poseban akcenat autor Iz predratne Srbije stavio je na Veselinovićev uređivački rad i časopis Zvezdu, čiji je on pokretač i urednik.

Podsećamo da su u okviru edicije Otrgnuto od zaborava objavljene i druge književne i pozorišne kritike: Ljubomir Nedić (Književne kritike, Iz novije srpske lirike), Pavle Popović (Izabrane kritike), Svetislav Vulović (Pozorišna i književna kritika), Jovan Skerlić (Istorija nove srpske književnosti) i mnoge druge. Svi naslovi dostupni su na sajtu Portalibrisa i moguća je onlajn kupovina knjiga.

Sva dela Milana Grola koja je Portalibris objavio vidite OVDE, a knjigu Iz predratne Srbije OVDE.

Ostavite vaš komentar

Kupon ne važi za knjige koje su već na specijalnim akcijama
Your subscription could not be saved. Please try again.
Uspešno ste se prijavili.
0
    0
    Vaša korpa
    Vaša korpa je praznaVratite se u prodavnicu