Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Da li znate ko je Milutin Bojić

Milutin Bojić (1892–1917)

Milutin Bojić bio je istaknuti srpski pesnik, dramski pisac, književni i pozorišni kritičar. Rođen je 19. maja 1892. godine u Beogradu. Njegov otac, Jovan, po zanimanju obućar, preselio se iz Zemuna u Beograd, gde je otvorio sopstvenu obućarsku radnju. Majka mu se zvala Sofija i bila je iz porodice Bogojević iz Pančeva. Milutin je imao dva mlađa brata, Radivoja i Dragoljuba, i dve mlađe sestre, Jelicu i Ljubicu. Pohađao je palilulsku osnovnu školu, koja danas nosi naziv „Vuk Karadžić”. Godine 1902. upisuje Drugu beogradsku gimnaziju, 1905. beogradsku Realku, a po završetku gimnazije upisuje se na Filozofski fakultet. Na studijama ga posebno zanimaju književnost, pozorišna umetnost, srpska istorija i jezici. Učestvovao u balkanskim ratovima (1912–1913) i Prvom svetskom ratu. Za vreme Velikog rata bio je vojni cenzor u Nišu, sa vojskom se povlačio preko Albanije 1915. godine, a 1916. piše pesme na Krfu i Solunu. Milutin Bojić preminuo je 8. novembra 1917. godine u Solunu i sahranjen je na vojnom groblju na Zejtinliku. Njegovi posmrtni ostaci preneseni su na Novo groblje u Beogradu 1922. godine.

Književno stvaralaštvo Milutina Bojića

Milutin Bojić danas je svakako najpoznatiji po svojoj pesmi Plava grobnica, napisanoj na Krfu 1916. godine i posvećenoj srpskim vojnicima umrlim na ovom grčkom ostrvu. Međutim, ova pesma svakako nije i jedino Bojićevo književno delo vredno spomena.

Malo je pisaca u istoriji srpske književnosti koji su još od svojih prvih radova stekli i puno priznanje kritike i ljubav čitalačke publike. Odmah pošto je izašla njegova prva zbirka pesama – Pesme (1914), oglasio se Jovan Skerlić sa izuzetno povoljnom kritikom. Govoreći o pesnikovom prirodnom talentu, ovaj cenjeni srpski kritičar će reći da je Bojić dao ne samo jednu lepu nadu srpskoj poeziji no i jednu dobru poetsku prinovu srpskoj književnosti. Nema sumnje da je poezija Milutina Bojića potpuno po Skerlićevom ukusu: optimistička, borbena i puna mladalačkog poleta, međutim, i brojni drugi kritičari, a u prvom redu Branko Lazarević, otkrivaće vrednosti ove poezije.

Prerana smrt mladog pesnika svakako je ostavila srpsku književnost umnogome uskraćenu, međutim, i pesničko delo koje Bojić jeste ostavio iza sebe dosta je obimno i, naravno, izuzetno značajno. Pored pomenute zbirke pesama iz 1914. godine, Bojić je napisao i poemu Kain (1915), a u Solunu je 1917. godine štampao zbirku Pesme bola i ponosa, u okviru koje je se nalazi i Plava grobnica. Posthumno su štampani njegovi Soneti (1922), zbirka od 42 soneta nađena u pesnikovoj zaostavštini.

Ono što, možda, posebno iznenađuje je pozorišni talenat Milutina Bojića. U vreme balkanskih ratova, 1912. godine, piše Kraljevu jesen, jednočinku sa temom iz srpske nacionalne istorije. Ova drama izvedena je u oktobru naredne godine u Narodnom pozorištu u Beogradu i postigla je zavidan uspeh i kod publike i kod kritike. Gospođa Olga, njegova naredna drama, takođe je imala uspeha, tako da je Milutin Bojić već kao dvadesetjednogodišnjak bio proslavljeni dramski pisac od koga se i na ovom polju u budućnosti dosta očekivalo. Međutim, za života će napisati još samo trilogiju Despotova kruna i drame Lanci i Uroševa ženidba (objavljena posthumno, 1921). Dok Kraljeva jesen, Despotova kruna i Uroševa ženidba obrađuju značajne trenutke srpske istorije, Gospođa Olga i Lanci osnovnu temu uzimaju iz onovremenog građanskog života.

Milutin Bojić bavio se i književnom kritikom i esejistikom. Svoje prve pozorišne i književne kritike i studije počeo je da objavljuje u školskim novinama još kao đak. Sarađivao je sa brojnim srpskim književnim časopisima: Dnevni list, Venac, Delo, Srpski književni glasnik, Pijemont. Dobro poznajući ne samo srpsku već i stranu književnost, Bojić je ostavio nekoliko izuzetno vrednih eseja o stranim piscima: Igou, Bodleru, Rostanu, Čehovu, Tolstoju, Oskaru Vajldu. Takođe je i prevodio dela stranih pisaca na srpski jezik.

Portalibris je u svom izdanju Pesme i drame Milutina Bojića izdvojio najreprezentativniji deo stvaralaštva ovog srpskog pisca. Pored izbora iz Bojićeve rane, mladalačke ljubavne i čulne poezije, donosimo i njegove zrelije pesme – zbirke Pesme bola i ponosa i Soneti. Bojićevo dramsko stvaralaštvo predstavljamo kroz njegove dve istorijske drame Kraljeva jesen i Uroševa ženidba.

Podsećamo da su u okviru edicije Otrgnuto od zaborava reizdati i klasici srpske književnosti kao što su: Laza Kostić (Drame, Izabrane pesme), Đura Jakšić (Pesme i proza, Drame), Jovan Dučić (Jutra sa Leutara), Milan Rakić (Pesme), Aleksa Šantić (Pesme). Svi naslovi dostupni su na sajtu Portalibrisa i moguća je online kupovina knjiga.

Ostavite vaš komentar

Kupon ne važi za knjige koje su već na specijalnim akcijama
Your subscription could not be saved. Please try again.
Uspešno ste se prijavili.
0
    0
    Vaša korpa
    Vaša korpa je praznaVratite se u prodavnicu