Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Михаило Петровић Алас, „По забаченим острвима”: Последње прекоокенаско путовање

Током 1934. и 1935. године Михаило Петровић Алас имао је ретку прилику да у склопу две различите научне експедиције посети забачена, тешко приступачна острва јужног Атлантског и јужног Индијског океана, острва ка којима не воде уобичајене поморске руте, туристички и трговачки путеви. О овој необичној пустоловини оставио је још један од својих чувених путописа – По забаченим острвима.

Михаило Петровић Алас на почетку путописа По забаченим острвима каже да је циљ првог од ова два путовања био: […] за већину сапутника прикупљање грађе за научни рад, или проверавање неких дотле још неутврђених научних резултата, а за остале потпун и ничим непотребним помућен мир и одмор од послова који су претходили, као и прилика да се види нешто што је тешко приступно, а недоступно обичним средствима појединаца. Ја сам лично био тога пута у овој другој групи.

Пут је експедицију водио од француске луке Ла Рошел западном обалом Шпаније до мароканске Казабланке, и даље преко Канарских и Зеленортских острва ка забаченим Вазнесењским острвима (Asension), Светој Јелени, те острвима Тристан д’Акуња и Гоф.

Најзанимљивија за читаоце је посета гласовитом острву Света Јелена, последњем одредишту великог француског војсковође и императора Наполеона. Михаило Петровић Алас доноси нам необичну причу о последњим Наполеоновим годинама, и случају који га је довео на ово острво. После пораза код Ватерлоа Наполеон одлучује да се повуче са престола и да последње године свог живота проведе у миру и забораву у Америци; међутим, енглеске власти га уверавају да ће за њега самог најповољније бити да се стави под заштиту британских закона. Када је Наполеон пристао на тај договор и напустио француску територију, сматрајући да ће добити дозволу за путовање у Америку, британски парламент саопштава да Наполеона сматра ратним заробљеником и да ће бити интерниран на острву Свете Јелене. Избор је пао баш на Свету Јелену управо зато што нема трговачког транспорта ка овом острву, веома је забачено и неприступачно, те то чини ништавном могућност Наполеоновог ослобађања и повратка у Европу.

Опис самог острва Свете Јелене занимљив је посебно због чињенице да се сам Михаило Петровић Алас креће стопама великог императора, узимајући његову перспективу и стварајући утисак да се Наполеонова трагедија управо одвија пред нама.

Други део путописа По забаченим острвима посвећен је научној експедицији подузетој наредне, 1935. године по удаљеним и забаченим острвима јужног Индијског океана, а о специфичностима овог путовања у уводу Михаило Петровић каже:

Ове 1935. године моји сапутници и ја преживели смо две зиме једну за другом, без лета које би их раздвајало. Једну обичну, редовну и мирну, сваки у своме месту; другу заједничку, пуну авантура. Ову смо другу зиму имали у време кад бисмо се сви, у редовним приликама, одмарали од послова и тражили заклоне од жарких летњих дана. Њу смо, међутим, провели у далеким морима од којих почиње јужна поларна област и где средина зиме пада у време кад је у нашим крајевима средина лета. То ће, вероватно, бити и моје последње прекоморско путовање.

Пут је водио од Марсеља преко Средоземног мора, да би експедиција прошла Суецким каналом и преко Црвеног мора стигла до Индијског океана. Прошавши поред Сејшела и Адмиралских острва, задржавају се подуже на Мадагаскару. Од Мадагаскара почиње циљано путовање ове научне експедиције која на плану има удаљена острва антарктичког круга: Амстердам, Сен Пол, Кергелен и Крозе.

Велики део путописа По забаченим острвима Михаило Петровић Алас, будући страствени риболовац, посвећује китовима – специфичностима различитих врста, али и лову, преради и индустријској употреби ових животиња. Овде се по значају издваја острво Кергелен, на коме се налазе велике китоловне станице и постројења за прераду китове масти.

Путописом По забаченим острвима завршавају се авантуре Михаила Петровића Аласа, описи егзотичних и неприступачних крајева Земљине кугле, својим темама, обимом и научним приступом сасвим јединствених у корпусу путописне литературе српске књижевности.

 

Подсећамо да су у оквиру едиције Отргнуто од заборава издавачке куће Порталибрис реиздати и други мање познати путописа као што су: Бранислав Нушић (Путописи, Косово), Драгомир Брзак (Са Авале на Босфор), Милан Јовановић Морски (Тамо-амо по Истоку, Горе-доле по Напуљу), Љубомир Ненадовић (О ЦрногорцимаПисма из ИталијеПисма из Немачке), Растко Петровић (Африка, Путописи), Јелена Ј. Димитријевић (Седам мора и три океана, Писма из Ниша, Писма из Солуна, Нови свет или У Америци годину дана). Сви наслови доступни су на сајту Порталибриса и могућа је онлине куповина књига.

Сва издања овог аутора можете пронаћи ОВДЕ.

Оставите ваш коментар

Купон не важи за књиге које су већ на специјалним акцијама
Your subscription could not be saved. Please try again.
Успешно сте се пријавили.
0
    0
    Ваша корпа
    Ваша корпа је празнаВратите се у продавницу