Ogledi i predavanja je zbirka sabranih tekstova Marka Cara sa širokim spektrom tema iz oblasti teorije književnosti i književne kritike. Pre svega, autor se bavi teorijom larpurlartizma, svrhom umetnosti, njenoj društvenoj ulozi i uticaju na pojedinca. Odgovara na pitanje ispravnosti, tj. istinitosti ove teorije, s obzirom da cela istorija civilizacija dokazuje da je shvatanje gde umetnost odriče svaku drugu funkciju sem da vodi brigu o svojoj lepoti potpuno besmisleno.
U knjizi Ogledi i predavanja se takođe može naći i esej o razvoju književne kritike u Francuskoj, koja je možda i ponajviše od svih uticala na razvoj kritike na našim prostorima. Marko Car se kroz većinu svojih eseja oslanja na francuskog teoretičara koji je jedan od najzapaženijih i najuticajnijih kritičara u Francuskoj, a to je Šarl Ogisten Sent-Bev. Posebno se ističe njegova kritika koja je dijahronijska, objektivna, za razliku od onih subjektivnih kritičara koji ili hvale ili kude neko književno delo. Pisac je poput slikara i muzičara: njegovi opisi su nekad toliko detaljni i verodostojni da se to nešto što je predmet deskripcije može videti i rukom dodirnuti. S druge strane, literarna umetnost svojom formom i ritmom naginje ka muzici. Time Marko Car pokazuje kako se razne umetnosti među sobom prožimaju i koliko zapravo može biti tanka granica između njih.
Zanimljiva je forma pojedinih eseja koji imaju neki vid epistolarne forme, gde se pisac obraća čitaocima kao svojoj publici ili sagovornicima i samim tim dobija na uverljivosti. Marko Car se dotiče i poezije, kao književnog roda, koja u jednom trenutku istorije, naglim procvatom romana i pripovedaka, pada u drugi plan, ali nikada neće umreti. Kroz istoriju književnosti smenjuju se pravci i struje, kao i pesnici, ali baš zato nastaju neki novi, a oni stari ostaju zabeleženi u istoriji i nikad ne umiru već nastavljaju da postoje kroz generacije i vekove.
Takođe, Marko Car u knjizi Ogledi i predavanja pokušava da čitaocima odgonetne značenje pojma klasično, kroz primere raznih pisaca u istoriji književnosti, počev od starogrčkih pisaca, pa do perioda klasicizma, krajem 18. i početkom 19. veka. No, pisac istovremeno rasvetljuje i značenja termina klasik i klasici, kao i njihovu sponu sa klasicizmom, a svoje mesto u Ogledima i predavanjima dobija i tema dečije književnosti, naročito poezija za decu, koja se kod nas sve više razvija sa pojavom Jovana Jovanovića Zmaja i njegovim pesmama za decu.
Ogledi i predavanja predstavljaju svojevrsnu paletu raznih boja kojima su oslikane ključne teme s perioda 18, 19. i 20. veka u evropskoj i domaćoj književnosti.
Među našim izdanjima pronađite dela i drugih književnih kritičara: Jovan Skerlić, Pavle Popović, Bogdan Popović, Svetislav Vulović, Ljubomir Nedić, Milan Grol, Milan Savić i dr.
Sva dela Marka Cara možete videti OVDE, a knjigu eseja Ogledi i predavanja OVDE.