Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

GORAK HLEB I DRUGE PRIPOVETKE

Pomalo zaboravljen i nepravedno skrajnut u srpskoj književnosti, Ilija Vukićević je ipak zaslužan za mnoge novine koje se tiču srpske realističke pripovetke, a to mu nije pomoglo da mu se ikada dodeli priznanje i istaknuto mesto među srpskim piscima. Kako je svoje detinjstvo i život proveo skromno, tako se isto uputio nesigurnim koracima na puteve književne staze.

Rano je ispoljio svoj pripovedački talenat, a prva mu je štampana priča Komšije, objavljena u časopisu Stražilovo 1887. godine. Ovo je pripovetka koja, u duhu realizma, prikazuje seoski život. Pokazao se kao vrstan poznavalac sela premda se rodio u Beogradu. Ova pripovetka nalazi se u Portalibrisovom izdanju Gorak hleb i druge pripovetke i pripada onima koje govore o običnim ljudima koji se na neki način nalaze oči u oči sa nevoljom. Komšije Ilije Vukićevića podsećaju na Kumovu kletvu Janka Veselinovića, a reč je o dvojici suseda, od kojih jedan podmiće nogu drugom, što se na kraju završava bolešću i smrću, ali se loše posledice prenose i na porodicu Mitra Trifunovića, čije potomke kmet Avram ne ostavlja na miru.

Gorak hleb, pripovetka po kojoj ova zbirka nosi naslov Gorak hleb i druge pripovetke, svedočanstvo je o jednom mučnom životu, o učitelju koji se neprestano bori da pomogne svojoj bolesnoj ženi, a uz to pokušava da zaradi za zalogaj hleba. Problemi koji su zadesili učiteljevu ženu prouzrokovali su njegove premeštaje iz mesta u mesto, jer je prosvetna inspekcija utvrdila da se dovoljno ne posvećuje školi u kojoj radi.

Ne samo što pripovetke Ilije Vukićevića podsećaju na stvaralaštvo Janka Veselinovića nego i na stvaalaštvo drugih dobro poznatih srpskih pisaca. Čitajući Prvo unuče, na momente imamo utisak kao da je reč o Lazi Lazareviću i njegovoj pripovetki Prvi put s ocem na jutrenje, kada jedan pozitivan događaj i cela sudbonosna noć, u Vukićevićevom slučaju rođenje deteta, preobražava Miodraga, okreće ga na dobro i, nakon silnih kartanja i kocke, naći će spas u veri. Takođe, velika je sličnost i sa pripovetkama „Roždestvo tvoje” i Sve će to narod pozlatiti. Ova priča „Roždestvo tvoje” vraća samog Iliju u bezbrižne dane u porodičnoj kući, jer su se oni odselili u Vranje, te je ovde izneo autobiografske detalje:

„Posle toga iziđe mi na oči niska, mala, topla soba; ja vidim gde sa starog mesta svetli mala lampa, bez staklene kugle i ikakvih ukrasa. Pa onda dugačak minderluk, sa vunenim jastucima, malo gizdavijim no inače; posle, širok, izgažen pokrovac; one obešene slike po duvarima, slike još iz staroga vremena, koje su mi ostavile u duši čudnovatu uspomenu. […] Otac, reci, sedi i čita; na nosu naočari sa žutim okvirom… ili ne… ne čita, no se zamislio i lagano puši, ili podiže čašu, zagleda je prema svetlosti od lampe i lagano srkuće vino iz nje, ili, prosto, leškari po krevetu i kao da nekud gleda… Ta zar je jedan položaj bio!? Pa majka!… Ona sigurno razbija oraje, vadi jezgro i peva: ’Šalaj, ćilim tkala… alaj, ćilim tkala!’”

I Veselinović i Lazarević su mu bili uzori, ali vrlo brzo je Ilija Vukićević uspeo da pronađe sebe, i to se najbolje vidi sa Graničarima, Malom pogreškom, Nekoliko slika iz života „junaka”. One donose uspešnije i detaljnije prikazane likove, vešto pripovedanje, verno opisivanje, slikovit i bogat jezik. Svim svojim postupcima navodi čitaoca da do kraja ostane među koricama knjige i s nestrpljenjem, trudeći se da ne trepne, pročita ono što pripovetka prikazuje.

Pored ove sumornije i teže note, Ilija Vukićević se oprobao i u humorističko-satiričnim pričama. Zbirka Gorak hleb i druge pripovetke sadrži upravo i takve, i to je ono što će čitaocu mamiti osmeh na lice, nakon težih i tužnijih redova sa početka ove knjige. Humor je lak, vedar, opušten i optimističan, nema više negativnih likova, a to ćete najbolje videti u Najboljem lovu, priči u čijem su središtu popovi i vladika, ili u humoresci Patak. „Zlatna žica” pripada ovoj grupi, ali to je satirična pripovetka, gde se Vukićević podsmeva i kritikuje avanturističke romane. Ipak, i ona je zabavna i šaljiva, jer način na koji on to iznosi simpatičan je i prijemčiv.

Posebno bi trebalo izdvojiti iz zbirke Gorak hleb i druge pripovetke priču Kako je Nastas nalbantin tražio i našao sreću, jer nju jedni kritičari svrstavaju u bajke, dok je drugi karakterišu kao pripovetku. Njena osnovna poenta je da sami krojimo svoju sreću, u šta će se uveriti Nastas, koji u početku misli da je za svoju sreću zakasnio i da je nepravedno mnogo šta u ovom svetu. U snu, on luta i teži da sazna na koji način čovek stiče pravdu i sreću. Na kraju zaključuje da „nije sreća velika kuća i pun džep, nego male želje i puno srce”.

Podsećamo da se u okviru edicije Otrgnuto od zaborava nalaze i druge manje poznate zbirke pripovedaka: Jovan Popović (Istinite legende, Lica u prolazu), Milan Đ. Milićević (Zimnje večeri), Dušan Radić (Kroz život), Dragutin Ilić Jejo (Dunavska ulica) i mnoge druge. Svi naslovi dostupni su na sajtu Portalibrisa i moguća je onlajn kupovina knjiga.

Knjigu Gorak hleb i druge pripovetke možete videti OVDE, a sva dela Ilije Vukićevića OVDE.

Ostavite vaš komentar

Kupon ne važi za knjige koje su već na specijalnim akcijama
Your subscription could not be saved. Please try again.
Uspešno ste se prijavili.
0
    0
    Vaša korpa
    Vaša korpa je praznaVratite se u prodavnicu