Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Da li znate ko je Mihailo Sretenović?

Mihailo Sretenović (1866–1934) bio je srpski književnik i učitelj.

On još jedan u nizu naših zaboravljenih pisaca, iako je njegov književni opus dosta širok.

Sretenović je rođen 16. februara 1866. godine u Ubu. Veći deo svog života proveo je u Beogradu, za koji ga je vezivao najpre rad. Naime, u srpskom glavnom gradu završio je Učiteljsku školu, a kasnije je bio urednik književnih časopisa koji su se u ovom gradu štampali. Jedan od njih je dečji list Zorica, koji je izlazio u vremenu 1897–1904. godine i čiji je vlasnik i izdavač bilo Učiteljsko udruženje. Mihailo Sretenović je uređivao i časopis Mala Srbadija i časopis Učitelj, koji je zbog rata 1941. prestao da izlazi. I ova dva časopisa su se objavljivala takođe u Beogradu.

Kao učitelj Sretenović je obišao mnoge gradove širom Srbije, pa i dalje, i može se reći da je život posvetio ovom poslu i uopšte obrazovanju. On je zajedno sa Branislavom Nušićem osnovao prvo dečje pozorište u Beogradu, čiji su članovi u početku bili njihova deca. Jedno od njih je i Margita Predić Nušić (Gita), koja je talenat i ljubav prema pozorištu nasledila upravo od oca, Branislava Nušića. Prvi komad u kom je ona igrala bio je Žive lutke. Ovo je predstava koja je rađena prema delu Mihaila Sretenovića.

Mihailo je dosta pisao; autor je brojnih knjiga za decu, ali i pripovedaka i romana za odrasle. Vrlo su mu bile popularne dečje knjige i valjalo bi da im se sad vratimo i ne dozvolimo da ih vreme proguta. Neke od njih su Đerdan, Svetli dani, Moje radovanje. Pripovetke i romani za odrasle su laki za čitanje i interesantni i, sveukupno uzev, najčešće govore o narodnom životu. Iz toga proizilazi da se rad Mihaila Sretenovića može svrstati u realističku prozu, koju je pisao ugledajući se na izuzetnog srpskog književnika Janka Veselinovića. Najpopularnije pripovetke i romani su mu: Radetića Mara, Jetrve, Jelisavka, Svet, Devojački grob, Roditeljski greh, ali i još mnoge druge.

Mihailo Sretenović je, kao što smo već prethodno rekli, pisao i drame, i objavio ih je u velikom broju. Pored Žive lutke, tu je i Pepeljuga, Prvi srpski ustanak, Kralj Vardara, Čarlama, Galebova stena, Moravka i Car Ćira. Moravka i Car Ćira izvođene su na sceni Srpskog narodnog pozorišta.

Ne treba zaboraviti i njegove knjige za decu Milkica, Momir, Velika lopta, Abukazemove papuče. Sve one su zabavne na svoj način i neće smetati ni ako odrasli pročitaju, jer mnogo toga može da se nauči i da se iz teksta izvuku primeri za učenje sa decom o opštim životnim lekcijama.

Ovaj izuzetni srpski književnik i učitelj umro je u Beogradu 1934. godine.

Sva dela Mihaila Sretenovića koja je objavio Portalibris pogledajte OVDE.

Ostavite vaš komentar

Kupon ne važi za knjige koje su već na specijalnim akcijama
Your subscription could not be saved. Please try again.
Uspešno ste se prijavili.
0
    0
    Vaša korpa
    Vaša korpa je praznaVratite se u prodavnicu