Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Da li znate ko je Marko Car?

Marko Car bio je jedan od poznatijih srpskih književnih kritičara, književnik, esejista i prevodilac. On i Vid Vuletić Vukasović važe za najčuvenije dubrovačke Srbe katolike.

Car se rodio 30. avgusta 1859. godine u Herceg Novom, primorskom gradu koji je na njega ostavio veliki utisak svojom lepotom, što se kasnije i vidi u putopisima koje piše. Ovde je započeo školovanje, da bi se kasnije prebacio u Kotor u gimnaziju. Usled porodičnih problema, vratio se u rodno mesto. Marko Car

Počeo je da piše pesme i pripovetke, zakoračio u prevodilački rad, ali ništa nije imalo naročitog uspeha. Sa prelaskom u Zadar sa svojih devetnaest godina Marko Car je postao saradnik Srpskog lista. Ovo je bio list Srpske narodne stranke, koji je počeo da izlazi 1880. godine, a urednik je bio pravnik Sava Bjelanović. Zadar Cara unapređuje i počinje razvoj njegove književne i prevodilačke karijere.

Za krupan korak i njegovo konačno stupanje u vodeće književne tokove uzima se 1878. godina, kada je objavio prevod romana Aleksandra Dime Sina Dama s kamelijama. Ovaj prevod sa francuskog objavio je u dubrovačkom Slovincu. Marko Car je najviše dela preveo upravo sa francuskog i italijanskog jezika. I on je bio jedan od prevođenijih srpskih pisaca. Dela su mu prevođena na nemački, francuski, mađarski, italijanski, engleski i češki.

Zanimljiva je činjenica da je Caru prijatelj bio Simo Matavulj. S njim se družio i zajedno su pisali. Obojica su vrlo vezani za primorje i primorce i to je jedna od tema kojima se bave u svojim radovima. Matavulj nas vodi u primorske krajeve sa svojom zbirkom pripovedaka Iz raznijeh krajeva, a Marko Car je autor putopisa o primorju: Naše primorje, Od Jadrana do Balkana, Venecija, U Latinima.

Kao književni kritičar pisao je o mnogim poznatim domaćim piscima, ali i stranim. Na taj način upoznavao je čitalačku publiku sa velikim imenima književnosti: Njegošem, Matavuljem, Lazarevićem, Nenadovićem, Ljubomirom Nedićem, Nikolom Tomazeom… Ove studije i oglede štampao je u tri knjige pod nazivom Moje simpatije (1895, 1913, 1932; prve dve u Zadru, treću u Beogradu). U posebnoj knjizi dao je književni portret Bjelanovića – Sava Bjelanović: jedan pogled na pisca – i štampana je 1912. u Dubrovniku.

Marko Car je pisao i prigodne priče, koje se nalaze u knjizi S bojnog i ljubavnog polja (Mostar 1904). Autor je i nekoliko pripovedaka koje se nalaze u zbirci S mora i primorja, koju je pisao zajedno sa Josipom Bersom, kao i priča iz zbirke Primorke. Primorke

U Kraljevini SHS Car je bio inspektor Umetničkog odeljenja u Ministarstvu prosvete. Njegov kulturni rad bio je takođe zapažen. Od 1937. do 1941. bio je predsednik Srpske književne zadruge. Istakao se kao dugogodišnji član Književnog odeljenja Matice srpske i njen počasni član, a bio je i dopisni član Srpske kraljevske akademije.

Kako je Marko Car bio strog prilikom ocenjivanja pisaca, tako nisu bili blagi ni drugi kritičari prema njemu. Jovan Skerlić piše tekst o Caru i o knjizi Moje simpatije, i sa tim tekstom započinje svoju književnu kritiku. I u Istoriji nove srpske književnosti takođe piše o njemu, a jednom prilikom je optužio Cara da je plagijator. Interesantno je da je ovo isto tvrdio i Miloš Crnjanski, navodeći da je Car još na početku književne karijere plagirao pesmu De Misea tako što ju je prepevao i objavio kao svoju. Crnjanski i Car su imali nesuglasica i trzavica i njihov verbalni sukob mogao se tada pratiti i u novinama.

Marko Car je učestvovao kao biciklista na Prvom prvenstvu Srbije 5. oktobra 1897. godine (Beograd–Smederevo–Beograd).

Doživevši duboku starost, umro je u devedeset četvrtoj godini u novembru 1953. godine u Beogradu. Njegovu bistu možete videti u rodnom mu gradu – Herceg Novom.

Objavljivanjem dela Marka Cara obeležavamo 70 godina od njegove smrti.

Sva dela Marka Cara pogledajte OVDE.

Ostavite vaš komentar

Kupon ne važi za knjige koje su već na specijalnim akcijama
Your subscription could not be saved. Please try again.
Uspešno ste se prijavili.
0
    0
    Vaša korpa
    Vaša korpa je praznaVratite se u prodavnicu