Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

CIGANSKE NARODNE PRIPOVETKE – fragmenti iz života Roma

Za to što u Portalibrisovom izdanju Ciganske narodne pripovetke možemo čitati o životu ovog oduvek posebnog i po mnogo čemu zanimljivog naroda možemo zahvaliti Tihomiru Đorđeviću, našem poznatom etnologu i folkloristi, čoveku koji se bavio brojnim sferama našeg kulturnog nasleđa i mnogo toga sačuvao od zaborava. Upravo je on sakupljač priča o Romima koje se u ovoj knjizi nalaze.

Ciganske narodne pripovetke su knjiga koju čini nekoliko delova. Autor Tihomir Đorđević razvrstao je priče prema kraju iz kog potiču, odnosno odakle ih je beležio, pa tako u knjizi postoje priče koje je čuo od „Cigana klinčara u Aleksincu”, zatim one koje su zabeležene „od Cigana u Nišu”, a onda se ređaju one prikupljene u Prilepu, Kosovskoj Mitrovici, Đevđeliji, Ulcinju, Beranama, Trsteniku, „od turskih Cigana u Aranđelovcu”, od onih u Kragujevcu, Veleštu, Ripnju, „od vlaških Cigana u Aranđelovcu”. Dakle, iz ovog nabrajanja podnaslova knjige lako možemo zaključiti da je građa na osnovu koje je knjiga nastala bogata, da su u njoj zastupljeni najrazličitiji krajevi, što je čini i sveobuhvatnijom, opštijom. Reč je u najvećem broju slučajeva o vrlo kratkim pričama, gotovo fragmentima o životu, običajima, verovanjima, legendama romskog naroda. Sve priče su označene rednim brojem i imaju naslov, koji najčešće određuje priču tematski, izdvajajući glavne motive koji se u priči nalaze, ali ponekad naslov predstavlja i svojevrsnu poruku, ideju pripovetke.

Tihomir Đorđević  Po strukturi i stilu priče iz knjige Ciganske narodne pripovetke ne razlikuju se gotovo nimalo od drugih kratkih narodnih priča. U njima se opisuje uglavnom jedan glavni događaj, ima nekoliko važnih likova i teži se tome da se čitaocu prenese neka pouka ili da se on pak pouči, da sazna nešto novo. Ono što je specifično jesu imena, opisani običaji i život naroda, njihove navike, ono u šta veruju – tu nalazimo specifičnosti romskog naroda. Oni se često opisuju u nekim lukavstvima, mudrostima (npr. priča Ciganinova prevara), pominju se neki znameniti pripadnici ovog naroda (npr. Deli-Asan, Drag-oglija), o kojima neretko u narodu postoje živopisne legende o događajima koje su proživeli, često sa preuveličavanjima i ne tako realističnim opisima. Elementi fantastike nisu retki u ovim pričama, kao što je to i uobičajeno za narodnu književnost. To se najviše ogleda kroz fantastična, mitska bića poput ale (Ciganin i ala), aždaje (Tri brata i aždaja), vampira (Baba Ata – vampirica, Vampir i njegova žena), ali i đavola (Ciganin i đavo, Od čega se plaše đavoli, Đavolova kapa). Brojevi koji se pojavljuju u Ciganskim narodnim pripovetkama su takođe oni koji su i inače karakteristični za narodnu književnost i koji predstavljaju njeno opšte mesto, pre svega broj tri ili pak broj četrdeset (Starac i tri brata, Tri brata i aždaja, Ciganin i četrdeset hajduka). Vrlo često se u ovim pričama pojavljuju i životinje (miš, žabe, kukavica, lasica, lasta). Za njih se, naravno, ne vezuju samo realistični motivi, već se vrlo često njihovo pominjanje preliva u fantastično, npr. opisuje se nastanak određene životinje na neobičan način ili pak ona ima neku neočekivanu ulogu u određenom događaju. Priča o lasti je zanimljiva iz još jednog razloga, ona se izdvaja i svojom dužinom. Čitava priča glasi: „Lasta je nekada bila mlada nevesta, pa je pobegla kroz odžak, ali su je svatovi stigli i istrgli joj fistan. Zbog toga joj je rep na sredini rasečen.”

U pričama koje je Tihomir Đorđević sakupio ima dosta motiva vezanih za zagrobni život i romska verovanja o tome šta nas tamo čeka. One se dotiču „onog sveta”, pakla i raja, pitanja vaskrsenja, ali sve to objašnjeno iz prizme romskih narodnih verovanja.

Sve priče potkrepljene su objašnjenima Tihomira Đorđevića kao sakupljača i priređivača na mestima gde je potrebno – u fusnotama ukoliko je potrebno neki deo dodatno objasniti iznošenjem nekog romskog predanja, verovanja, običaja i sl. Pored toga, na kraju knjige nalaze se i tekstovi Tihomira Đorđevića u kojima se obrađuju neki biblijski motivi u Ciganskim narodnim pripovetkama i jedan tekst sa uopštenijim osvrtom na motiv potopa u našoj narodnoj književnosti.

 

Podsećamo da su u okviru edicije Otrgnuto od zaborava reizdate i druge manje poznate pripovetke i bajke: Milan Đ. Milićević (Zimnje večeri), Marko Miljanov (Primjeri čojstva i junaštva), Mita Živković (Bosančice, kratke priče iz Bosne), Stjepan Mitrov Ljubiša (Kanjoš Macedonović i druge pripovetke), Ilija Vukićević (Bajke), Narodne novele, Narodne šaljive priče i poslovice, Srpske narodne bajke i priče, Vuk Karadžić (Srpske narodne pripovijetke) i mnoge druge.

Knjigu Ciganske narodne pripovetke možete kupiti OVDE, a sva dela Tihomira Đorđevića OVDE.

Ostavite vaš komentar

Kupon ne važi za knjige koje su već na specijalnim akcijama
Your subscription could not be saved. Please try again.
Uspešno ste se prijavili.
0
    0
    Vaša korpa
    Vaša korpa je praznaVratite se u prodavnicu