Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Да ли знате ко је Милутин Д. Лазаревић

Милутин Д. Лазаревић (1878–1954) био је српски пуковник, учесник балканских ратова и уопште борбе за ослобођење од Турака, те Првог светског рата. Током своје дуге и успешне војне каријере био је помоћник и начелник дивизијског генералштаба, инжењерски потпоручник, пешадијски капетан II класе, помоћник начелника штаба Ибарске војске (1912), и начелник штаба Шумадијске дивизије II позива (1913); начелник штаба трупа нових области (1914), начелник штаба одбране Београда (1916) и помоћник начелника штаба II армије (1917).

Милутин Д. Лазаревић је српску историографију обогатио бројним војно-историјским радовима, документарним списима и војно-политичким расправама које је објављивао у часопису Српски књижевни гласник (Борбе око Београда, Питање о министру војном, Физиономија последњег светског рата, Путник и Мишић, Поводом новог пројекта закона о устројству војске, Заборављене заслуге, Српско-бугарски рат), у часопису Мисао (Путник и Савов), као и у календару Вардар (Кумановска битка). Овај српски писац написао је и више рецензија и критика на разна дела из војне области. У делу Наши ратови за ослобођење и уједињење Милутин Д. Лазаревић војнички прецизно и историјски детаљно описује догађаје и битке Првог и Другог балканског рата: састав, диспозиције и наступање војски, топографске карактеристике бојишта и војне стратегије зараћених страна.

У четворотомном делу Наши ратови за ослобођење и уједињење Милутин Д. Лазаревић кроз опис Кумановске, Прилепске, Битољске и Брегалничке битке верно приказује пресудна историјска дешавања у балканским ратовима. Прва три тома ове обимне студије носе заједнички назив Српско-турски рат 1912, и прате догађаје Првог балканског рата, док четврти том, Српско-бугарски рат 1913, описује догађаје Другог балканског рата. Милутин Д. Лазаревић у овом обимном делу приступа објективном и фактографском приказу историјско-политичког збивања на почетку 20. века.

Прва књига Наших ратова за ослобођење и уједињење појашњава узроке сукоба и излаже догађаје који су се збили пре саме објаве рата: мобилизацију, концентрацију и кретање српске војске ка Куманову. Друга књига бави се Кумановском битком и тумачи резултате ове велике српске победе – поновно овладавање Косовом и севером Македоније, те повлачење Турака ка Прилепу и Битољу, док трећа описује Битољску операцију, бојеве код Прилепа, Кичева, те Битоља, и, као епилог успешног дејствовања српске војске, освајање Једрена и капитулацију Скадра.

Четврта књига Наших ратова за ослобођење и уједињење посвећена је српско-бугарском рату 1913, појашњава узроке и почетак новог сукоба, где детаљно излаже борбе у Брегалничкој бици, и тумачи последице ове велике српске победе. Како је била незадовољна поделом територија и односом Грчке и Србије према њој, Бугарска је покушала да силом наметне ново решење, делећи Македонију и желећи територијално проширење на Солун и Скопље.

Балкански савез је на иницијативу Српске краљевске владе основан 1912. године и представља тежњу балканских држава (Грчке, Бугарске, Србије и Црне горе) да окончају владавину Османског царства на Балкану. Тако почиње Први балкански рат, који се завршава победом савезника, територијалним ширењем све четири балканске државе, протеривањем Османлија, а на иницијативу великих сила, и формирањем Кнежевине Албаније. Јачањем независних балканских држава – Грчке, Бугарске, Црне Горе и Србије, и слабљењем Османске империје на крају XIX века, тежња за ослобођењем и преосталих територија је све већа. За неколико месеци, савезници ослобађају знатне територије и проширују своје државе. Заједничка команда савезничких снага није постојала, иако је потписан уговор о међусобној војној испомоћи и сарадњи. Тумачења овог уговора су различита, те тако и свака војска наступа према Османској војсци независно. Османско царство, као велика сила, јесте значајно ослабило, али је однос снага на терену и даље био прилично равноправан.

За српску историју, најзначајнија је Кумановска битка (23. и 24. октобар 1912), која је прекретница Првог балканског рата, јер представља увод у ослобођење Призрена, Битоља, Прилепа и Скопља, односно Рашке области, Косова и Метохије и Македоније.

Наши ратови за ослобођење и уједињење Милутина Д. Лазаревића детаљно приказују дане крвавих битака, стратешке припреме и одлуке главнокомандујућих официра зараћених страна, те прецизне географске и топографске одреднице територија које је српска војска прелазила у свом ослободилачком походу. Аутор описује одлуке које у критичним тренуцима доносе: начелник штаба Врховне команде, војвода Радомир Путник; његов помоћник, војвода Живојин Мишић; војвода Павле Јуришић Штурм, командант Дринске дивизије; затим, престолонаследник Александар Карађорђевић, кнез Арсен Карађорђевић (рођени брат краља Петра I Карађорђевића), те војводе Петар Бојовић и Степа Степановић.

Пуковник Милутин Д. Лазаревић се не задржава само на пуком опису битака, диспозиција и ратних дејствовања, већ критички тумачи поступке главнокомандујућих официра свих зараћених војски и објашњава које су околности довеле до одређених погрешака – било да је у питању била кратковидост војсковођа, било да су временске непогоде и услови утицали на стање на терену. Будући да је аутор и сам био учесник ових ратова, да је имао детаљан увид у командни ланац, депеше, телефонске разговоре, телеграме наређења и документа која чине основну историјску грађу, те да дело настаје непосредно по окончању Првог и Другог балканског рата, ова студија представља редак и веродостојан, обиман и детаљан војноисторијски извор. Оно што Наше ратове за ослобођење и уједињење Милутина Д. Лазаревића чини занимљивим и блиским читаоцу су сведочења других учесника рата, али и цивила, као и изводи из других мемоарских дела, у првом реду Рата на Косову и Старој Србији (1912) Јаше Томића.

Балкански ратови су значајни за светску историју због тога што представљају први модеран војни сукоб на територији Европе – први рат вођен новим технолошким средствима и новим стратегијама условљеним развојем војне индустрије. Искуство које је српска војска стекла у овим сукобима било је пресудно и за војни успех Србије у Првом светском рату. Због великих победа српске војске у Првом и Другом балканском рату, Србија је стекла велики међународни углед и постала најмоћнија балканска сила, што се поготову огледа у симпатијама које су друге велике европске силе, а посебно Немачка, показале. Током ових ратова, Срби су мобилисали највећи број војника – 355 хиљада, што је чинило око 61% укупне војске балканског савеза. Успех балканских ратова био је и територијално проширење Србије за нових 39,5 хиљада квадратних километара, те 1,2 милиона нових становника.

Подсећамо да су у оквиру едиције Отргнуто од заборава издавачке куће Порталибрис реиздате и историографске књиге других мање познати аутори као што су: Стојан Новаковић (Васкрс државе српске), Владимир Ћоровић (Карађорђе и Први српски устанак), Михаило Гавриловић (Из нове српске историје), Јаша Томић (Рат на Косову и Старој Србији), Вук Стефановић Караџић (Србија по Вуку). Сви наслови доступни су на сајту Порталибриса и могућа је онлине куповина књига.

Оставите ваш коментар

Купон не важи за књиге које су већ на специјалним акцијама
Your subscription could not be saved. Please try again.
Успешно сте се пријавили.
0
    0
    Ваша корпа
    Ваша корпа је празнаВратите се у продавницу