Nostalgična sećanja za prohujalim vremenima Jovan Protić oživeo je u knjizi Uz dim duvana. Knjigu je štampao u Mostaru 1924. godine u štampariji Paher i Kisić, čiji je bio urednik. Sa tom uredničkom pozicijom, bio je zaslužan za izdavački poduhvat Mala biblioteka i pokretanje časopisa Zora. U okviru Male biblioteke uglavnom je objavljivao svoje radove: Šareni šljunci, Seoske fotografije, U Zavetrincima, Sličice iz seoskog albuma, Uz dim duvana.
Koristeći ovaj naslov knjige, koji simbolično predstavlja ne samo neobavezne, prijatne prijateljske razgovore nego i prolaznost života, Jovan Protić je uspeo da na dopadljiv i sugestivan način učini da čitalac oseti nekadašnji život. Kroz interesantne anegdote autor govori o lepotama salaša i varošica po Vojvodini, šarenom i živom vašaru u Irigu, ljubavnim susretima kraj Dunava, ali i evocira svoje, ne tako drage, ratne uspomene iz Sarajeva. Osim što će čitalac osećati živu atmosferu iz vojvođanske ravnice, šetaće se mostarskim i sarajevskim ulicama i osluškivaće priče iz bosanskih aščinica.
Uz dim duvana je zbirka priča, ali i memoarska proza Jovana Protića. Dvadeset jednu priču knjige u velikoj meri odlikuje deskripcija. Opisi pejzaža su toliko slikoviti da bi čovek lako sve mogao četkicom i bojom da prikaže. Tako u priči Božić na putu jedan deo glasi: „Bio je Badnji dan. Sa neba je sipao sneg kao pomaman. Bačka se ravnica beli kao pogača šećerom posuta. A po toj beloj pogači, kroz vejavicu, odmiču lagano jedne saonice.”
U nekim pričama iz knjige Uz dim duvana Jovan Protić slavi život. Jedna takva priča zove se ??? Ahmetu Hadžialagiću. „Vrlo je lepa stvar sarma na krsnoj slavi. I berba sa ćevapima, sa preskakanjem vatre, sa raketlama, sa podskočicama veselih sremskih beračica. I to je jedna sjajna ustanova! Bože moj, kako je život lep!” Nije to sve. Priča ovako počinje, ali glavno što autora dovodi do ushićenja i radosti jeste vašar u Irigu. „Ima li išta fantastičnije, šarenije, življe, veselije na svetu od vašara u Irigu! Koga i šta ti sve tamo nema…” Uz elemente humora Protić čini da ova priča o iriškom veselju postane još više zabavnija čitaocu.
„Boj na Kosovu” (iz života pozorišnih društava) govori o jednom bezbrižnom nedavnom vremenu kad je Srpsko narodno pozorište izvodilo svoje predstave po svim lepim našim krajevima. Jednom prilikom izvodili su predstavu Boj na Kosovu, a u narodu je zavladalo opšte uzbuđenje jer će gledati ljude koji igraju Miloša Obilića, cara Lazara, Jugoviće… „Uprežu se šarena kola sa ćilimima u šaragama, najbolji konji sa iskićenim grivama, domaćini će sami izići pred svoje goste, pred Miloša Obilića, pred cara Lazara, pred caricu Milicu. Nastaje nesporazum, svađe: ko će kod koga odsesti, ko će čiji gost biti? Naravno, svi bi hteli Miloša Obilića. A kako ga ne bi hteli? On je rasporio cara Murata, on je – Miloš Obilić!”
Uz dim duvana nema samo humoristične priče, već i one koje govore o strahu za vreme rata u Sarajevu. Protić se seća, dok je radio kao urednik, kakva sutuacija je nastala u redakciji kada je objavljen rat. „Ćirilici je nestalo traga; trgovačke firme poskidane i premazane, knjige zaplenjene, na tramvajima, po pisoarima, sve je to zbrisano. Novine obustavljene. Slegneš ramenima i uzdahneš.”
Ova knjiga će vas sigurno nasmejati, ali i podsetiti da je život prolazan i da ga treba iskoristiti na pravi način, uživati u svakom danu. Jer, kako Jovan Protić kaže: „Bože moj, kako je život lep!”
Podsećamo vas da se u okviru edicije Otrgnuto od zaborava nalaze i druga manje poznata dela srpskih autora, kao što su: Šarena galerija Stevana P. Beševića, Bijedni ljudi Milana Budisavljevića, Stari grijesi, lapadska priča Iva Vojnovića, Istinite legende Jovana Popovića i mnoga druga. Svi naslovi dostupni su na sajtu Portalibrisa.
Knjigu Uz dim duvana pogledajte OVDE, a sva dela Jovana Protića OVDE.