Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

„Naši novi gradovi”, Kosta N. Kostić

Interesujući se za industriju, trgovinu, rudarstvo i privredu, Kosta Kostić, jedan od značajnijih srpskih istoričara, objavio je brojne naučne radove, studije i članke iz ovih oblasti, ali je veliki broj njih ostao i u rukopisu zbog njegove rane smrti 1914. godine. Sva njegova naučna delatnost dala je izuzetan doprinos razvoju i napretku srpskog opšteg dobra, a tim Portalibrisa se odlučio da studijom Naši novi gradovi, koju je izdao u svojoj ediciji Otrgnuto od zaborava, obnovi sećanje na jednu veliku ličnost – kakav je bio Kostić – i očuva kulturno nasleđe koje nam je njegov rad ostavio.

Premda je ova knjiga obimom nevelika, u njoj su iscrpno predstavljene značajnosti u vezi sa gradovima naših prostora. Ti gradovi su iz današnje Srbije, Crne Gore, Severne Makedonije. Tokom istorije ova područja prošla su kroz trnovite puteve, suočavala se sa raznim događajima i narodima, nestajala ili se pak iznova rađala. Koliko je samo ratova, bitki i najezdi prošlo kroz planine i ravnice naših krajeva da bi se konačno moglo uskliknuti radujući se slobodi. Danas smo svedoci različitih dešavanja po svetu i možemo da vidimo kako izgleda kako se nešto što je dugo stvarano sada ruši. Ako se osvrnemo na istoriju srpskog naroda, čitajući i slušajući o tome, znamo da je prošlost bila veoma burna i promenljiva. Mnogi gradovi i naselja su uništavana, spaljivana, kulture su se smenjivale, a onda se polako vremenom istorijsko i kulturno nasleđe obnavljalo. Istoričari su se potrudili da sve zabeleže i ostave trajno svedočanstvo o onome što se desilo.

Jedan od takvih naših istoričara je i Kosta Kostić, koji se trudio tokom svog života da istraži i prouči sve ono što je značajno i da ostavi zapise o počecima. Zbog toga je napisao studiju Naši novi gradovi, koja govori o gradovima iz davnih vremena, ili čak i o nekim mlađim gradovima, a u nekima od njih na jugu naše zemlje rađala su se carstva, bile crkve i manastiri, važni trgovački centri, koji su povezivali srpski sa dubrovačkim ili drugim življem. Oni o kojima Kostić piše su gradovi koji su predstavljali prestonice ili raskrsnice. U njima se odvijalo mnogo toga, prolazili su karavani, sretali se ljudi sa Istoka i Zapada. Za vreme Turaka ovi gradovi su padali jedan za drugim, srpskog naroda je u njima bivalo sve manje, a crkve su postajale džamije. Nakon svega toga, posle dugo godina je srpska vojska srušila tursku, a narod je toliko bio srećan da su odmah kretali sa „vraćanjem u život” onog našeg.

Ne samo što će čitalac iz Naših novih gradova Koste Kostića saznati kako su mesta kroz vekove menjala nazive i izgled nego mu ova studija pruža i prikaz o njihovom trgovinskom, industrijskom i kulturnom značaju. Ona započinje prikazom Prizrena, koji se u trgovačkom smislu istakao još u 13. i 14. veku. To je bio carski grad, u kome su car Dušan i Uroš imali carski dvorac. O njemu je Kostić zapisao da je počeo da opada posle smrti cara Dušana, a da je za vreme Turaka gubio na svojoj važnosti.

Osim Prizrena, o četrdeset sedam drugih gradova čitalac ima priliku da čita u ovom delu. Tu se nalaze tekstovi o: Prijepolju, Bijelom Polju, Priboju, Prištini, Negotinu, Ohridu, Gostivaru, Peći, Plavu, Novom Pazaru i drugim. Za skoro svaki od njih pronaći će ovde čitalac podatke kad se prvi put pominje, koja imena su mu bila u početku i kako su se menjala. Takođe, tu su podaci i o zanatima kojima se bavilo njihovo stanovništvo. Na primer, Veles je najbolje očuvao grnčarstvo, a stanovnici Velesa, pored toga, uzgajali su pirinač, susam, mak i pamuk.

Kosta Kostić navodio je i mnoge putopisce koji su pisali o nekim gradovima koji se ovde ističu. Tako, za Peć, „slavno sedište Srpske patrijaršije”, kaže da putopisci nalaze da je već u 19. veku bio važna varoš u Turskoj. Oni su beležili i koliko su imali stanovnika, koje nacionalnosti i vere. Kada je reč o Prijepolju, putopisci u 19. veku više pišu o manastiru Mileševi, kojim se Prijepolje ponosi i koje je pravo blago njegovo, nego o samom Prijepolju. Isto tako, ne propuštaju priliku da podsete na Hisardžik, selo iznad Mileševe, odakle vodi poreklo Sulejman-paša.

Govoreći o Ohridu, nemoguće je bilo da autor Naših novih gradova izostavi da kaže da su o ovom lepom mestu pisali Branislav Nušić i Jovan Cvijić, ali i da se o njemu čita u narodnim pesmama.

Svi ovi pomenuti gradovi, kao i oni koje nismo naveli, a sastavni su deo ove studije, prava su dragocenost. Čitati o njima, posetiti ih, proći kroz njih i osetiti dušu koju oni imaju vredno je zaista.

Podsećamo da se u okviru edicije Otrgnuto od zaborava nalaze i druga manje poznata dela srpskih autora, kao što su: Jovan Žujović (Kameno doba, Postanje Zemlje, Postanje naše domovine), Josif Pančić (Iz prirode), Jovan Cvijić (Izbor iz antropogeografskih članaka, Psihičke osobine Južnih Slovena) i mnoga druga. Svi naslovi dostupni su na sajtu Portalibrisa i moguća je njihova onlajn kupovina.

Sva dela Koste Kostića koja je objavio Portalibris pogledajte OVDE, a knjigu Naši novi gradovi OVDE.

Ostavite vaš komentar

Kupon ne važi za knjige koje su već na specijalnim akcijama
Your subscription could not be saved. Please try again.
Uspešno ste se prijavili.
0
    0
    Vaša korpa
    Vaša korpa je praznaVratite se u prodavnicu