Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

„Kanjoš Macedonović i druge pripovetke” Stjepana Mitrova Ljubiše – između legende i istorije

Premda se književnim radom bavio i ranije, sve svoje pripovetke Stjepan Mitrov Ljubiša napisao je za poslednjih deset godina života, u periodu od 1868. do 1878. Već prvom pripovetkom, Šćepan Mali, svrstao se među vrsne pripovedače srpske književnosti.

U delima Stjepana Mitrova Ljubiše zahvaćen je dug i buran period prošlosti plemena u Crnoj Gori od 15. do početka 19. veka. Nakon propasti zetske države brdska i primorska crnogorska plemena našla su se na poprištu sukobljenih interesa Mletačke republike s jedne i Osmanskog carstva s druge strane.

Svoj književni program Ljubiša je izneo već u predgovoru svoje prve zbirke pripovedaka. Pišući svoja dela, rukovodio se željom da sačuva „nekoliko znamenitih događaja svoje otadžbine” i da se uzgred opišu „način življenja, razgovori, pa najzad i vrline i poroci njegovih zemljaka”, ali i da se to preda narednim generacijama, onako kako je „čuo i upamtio od starijih ljudi” jer se „svagdan te stvari preobražuju i ginu, što je god širi doticaj sa svetom i poplavica tuđinstva”.

Otuda su pripovetke Stjepana Mitrova Ljubiše pisane čistim narodnim jezikom.  Ljubiša je, kao istinski književni majstor, anegdote koje je čuo među sunarodnicima pretočio u književna dela, stvarajući autentičnu srpsku pripovetku koja će postati uzor potonjim generacijama pisaca. Gajio je veliku ljubav prema svojim sunarodnicima, njegovim običajima i narodnom govoru. Nastojao je da ovekoveči borbenost i duh naroda, kao i njegovu borbu za opstanak u turobnim vremenima.

U pripovetkama Stjepana Mitrova Ljubiše stapaju se realizam i epska legenda. One su često inspirisane istorijskim događajima, ali su protkane narodnim predanjima i obogaćene piščevom uobraziljom. To se naročito primećuje u pripovetkama kao što su Kanjoš Macedonović i Skočidjevojka. Prizori i likovi tih novela ocrtani su slikovito u svakoj rečenici, otkrivajući interesantnu istoriju zavičaja. Ljubiša kazuje događaje živo, onako kako su se zbili, baš kao što bi to učinio vešti govornik i pripovedač iz naroda. Njegove rečenice su proste, jezgrovite, ali sa bogatom metaforikom.

Jovan Skerlić je jednom prilikom zapisao da je, u doba kada su se pisci cenili po neposrednom znanju narodnog jezika i unošenju folklornog elementa, Ljubiša bio vrlo cenjen, te su ga često nazivali Njegošem u prozi. Njegoš je u poeziji prikazivao narodnu istoriju i običaje, a Ljubiša je to isto činio u prozi.

Vrednost Ljubišinih pripovedaka cenjena je za njegovog života, a lako se uočava i danas, zato izdavačka kuća Portalibris s ponosom predstavlja knjigu Kanjoš Macedonović i druge pripovetke kao prvo delo Stjepana Mitrova Ljubiše objavljeno u okviru edicije Otrgnuto od zaborava.

Podsećamo da su u okviru edicije Otrgnuto od zaborava reizdate druge manje poznate zbirke pripovedaka srpskih pisaca kao što su: Simo Matavulj (Iz raznijeh krajeva, Iz beogradskog života, Đukan Skakavac i druge pripovetke), Branislav Nušić (Pripovetke jednog kaplara), Bora Stanković (Stojanke bela Vranjanke i druge pripovetke, Stari dani), Stojan Živadinović (Ispod Ozrena) i mnoge druge.

Knjigu Kanjoš Macedonović i druge pripovetke možete kupiti OVDE, a sva dela Stjepana Mitrova Ljubiše pogledajte OVDE.

Ostavite vaš komentar

Kupon ne važi za knjige koje su već na specijalnim akcijama
Your subscription could not be saved. Please try again.
Uspešno ste se prijavili.
0
    0
    Vaša korpa
    Vaša korpa je praznaVratite se u prodavnicu