Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Jovan Grčić Milenko – pesnik i pripovedač

 

Jovan Grčić Milenko se oprobao i u poeziji i u prozi, ali, nažalost, iza sebe ostavlja samo tri prozna dela. Pored Sremske ruže i U gostionici kod „Poluzvezde” na imendan šantavog torbara, objavio je i pripovetku Zmijina košuljica 1868. godine. Kako je u srpskoj književnosti jedna od prvih književnih vrsta koja se negovala i u narodnoj i u umetničkoj književnosti bila bajka, tako i on piše Zmijinu košuljicu – da sliči bajci.

Već samim naslovom i prvom rečenicom pripovetke autor uvodi čitaoca u bajkovitu atmosferu:

„Bio jedan car, pa je bolovao od ljute glavobolje.”

Čitalac može da pretpostavi da će pripovetka imati fantastične motive i kako će se radnja odvijati, i neće se prevariti u tome. Čitajući, naići ćete na caricu, koja u jednom trenutku postaje sebična i ohola. Lik siromašne, dobre i lepe devojke koja pomaže u carevom ozdravljenju i ovde je prisutan, a zmija koja govori, proriče, spasava i kažnjava nezaobilazan je motiv u srpskoj narodnoj i umetničkoj bajci.

Kao pesnik, možemo reći da se Grčić, srpski književnik 19. veka, istakao svojom raznovrsnošću. Iako je počeo da piše pesme već u gimnazijskim danima, objavio je samo jednu zbirku, i to pod nazivom Pesme, 1869. godine u Beču.

Unutar te zbirke pesme je razvrstao u pet ciklusa. Prvi i peti ciklus naslovio je Pesme i Razne pesme, dok je ciklusima od drugog do četvrtog dodelio posebne naslove: Selo – devojačke pesme, Patriotske pesme, Tužan ljubavni spomen, Proleće.

Grčićeva rodoljubiva poezija govori i o njemu samom – voleo je svoj narod, svoju otadžbinu, i ponosio se njenom prošlošću. U njima peva o Vidovdanu, o Vuku Brankoviću, srpskoj slavi i sreći, Kosovu, itd. Jedna od pesama iz tog ciklusa nosi naziv Devet devojaka, i, mada je on lirski pesnik, veoma podseća na narodnu epsku pesmu, u kojoj je dominantan broj devet, ali i česta upotreba ponavljanja, te razgovor crne ptice kukavice i devet devojaka…

Poznato je da je voleo jednu Milenu još od detinjstva, ali je preminula kada je njemu bilo 19 godina. Mileni je posvetio neke od ljubavnih pesama, a pesmu Zaplakaće je objavio nakon njene smrti, i tada je svom imenu Jovan Grčić dodao Milenko.

Pisao je i deskriptivne pesme, a pominjući Frušku goru, Dunav i potoke, stihovima daje nežan i elegičan ton.

Njegove pesme odlikuje različita motivska struktura, negovan jezički izraz, unosi kovanice, po ugledu na Lazu Kostića, ali osoben je i po različitosti broja stihova – od sedmerca, osmerca, narodnog deseterca, pa do slobodnijih stihova.

 

Podsećamo da su u okviru edicije Otrgnuto od zaborava reizdate i druge zbirke pesama srpskih književnika: Jelena J. Dimitrijević (Jelenine pesme), Stevan M. Luković (Poezija), Jovan Subotić (Epske pesme), Milorad Šapčanin (Pesme, Monah i izabrane pesme, Nevesta Ljutice Bogdana i izabrane pesme), Rade Drainac (Pesme), Svetislav Stefanović (Pesme), Dušan Vasiljev (Pesme), Jovan Dučić (Pesme)…

Sva dela Jovana Grčića Milenka možete videti OVDE.

Ostavite vaš komentar

Kupon ne važi za knjige koje su već na specijalnim akcijama
Your subscription could not be saved. Please try again.
Uspešno ste se prijavili.
0
    0
    Vaša korpa
    Vaša korpa je praznaVratite se u prodavnicu