Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Јаша Томић: „Трулеж”

Пред сам крај српског реализма, а и крај једног столећа, Јаша Томић објављује свој роман Трулеж. Образовање младих у великим европским метрополама постало је манир и правило у тадашњем буржујству. Млади људи под утицајем својих родитеља, а поједини и својевољно одлазе у европска позната училишта и васпитавалишта да би се код куће вратили као огледала културе и еманципације. На такав корак опредељује се у роману Трулеж Петар, касније Каменко, Урошев, који након смрти своје жене и сам шаље њихово дете у васпиталиште у Бечу. За то време у Србији, у својој малој паланци, Каменко гради свој углед и постаје члан партије и њен главни донатор, бавећи се разним правним малверзацијама.

Но, дошао је и тренутак да се покупе плодови вишегодишњег образовања младе Олге, тренутак повратка у отаџбину, где би се све њено знање и васпитање искористило у централној теми тадашње српске паланке – политици. Јаша Томић у свом роману Трулеж сасвим у реалистичком духу осликава тадашњу ситуацију у Србији, тачније у типичној српској паланци, где се за власт у духу макијавелизма појединци боре не би ли је по сваку цену добили и господарили са њеног постоља. Реализам са собом носи још једну изузетно битну одлику, која се посебно истиче код Радоја Домановића и његових приповедака, али присутна је и код осталих српских реалиста, а то је сатиричност. Управо она изазива утисак подсмеха код читаоца и уместо превише грубог изгледа стварности даје слику комедијашког друштва, у коме су представљени углавном ликови на нижем подеоку моралне лествице.

Као Софра Игњатовић у Ранковићевим Швиндлерима, или пак као Јеврем Прокић у Нушићевом Народном посланику, Каменко Урошев у Трулежи бори се за власт његове странке у тамошњем срезу. Како би насликао и што веродостојније представио његов карактер, за политичког опонента Јаша Томић му додељује управо представника из образованог слоја друштва, који своју кору хлеба зарађује часним и поштеним радом – паланачког учитеља. Но, на конструкцију Каменковог карактера једнако велики удео има и осликавање карактера његове ћерке Олге, огледала доброте, неискварености и чедности. Дошавши из тадашњег центра културе и еманципације, одакле је покупила само теоријско знање, које треба применити, Олга у судару са потпуно другачијом средином схвата да је најважније оно што се научи кроз живот: све што је у васпиталишту научила није ништа спрам оног што је чека у животу и да је живот заправо једно велико бојно поље где се људи на разне, часне и нечасне начине, боре за своје циљеве. Томић се у роману Трулеж позива на локовску теорију емпиризма, показујући нам да се са животом упознајемо тек онда кад почнемо да га живимо.

Тако Јаша Томић у роману Трулеж, попут својих савременика, а опет у свом маниру осликава друштво паланачке и углавном духовно запарложене Србије с краја 19. века.

 

Подсећамо да су у оквиру едиције Отргнуто од заборава реиздати и други мање познати романи српских писаца као што су: Борисав Станковић (Певци, Газда Младен), Светозар Ћоровић (Стојан Мутикаша), Драгутин Илић (Госпођа Марија, Секунд вечности, Хаџи Диша, Хаџи Ђера), Јанко Веселиновић (Јунак наших дана, Борци, Сељанка, Хајдук Станко) и многи други.

Сва дела Јаше Томића можете пронаћи ОВДЕ.

Оставите ваш коментар

Купон не важи за књиге које су већ на специјалним акцијама
Your subscription could not be saved. Please try again.
Успешно сте се пријавили.
0
    0
    Ваша корпа
    Ваша корпа је празнаВратите се у продавницу