Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Jaša Tomić: „Pesme”

Pravo ime Jaše Tomića bilo je Jakov, ali danas je svima poznat kao Jaša. Bio je srpski književnik i političar, a ono čime se najviše bavio u svojoj spisateljskoj karijeri bile su istorijske teme, pa su najpoznatija njegova dela Rat na Kosovu i Staroj Srbiji, Rat u Maćedoniji i Staroj Srbiji, Rat u Albaniji i oko Skadra.

Pored ovoga, pisao je Jaša Tomić i druge književne forme, među kojima su pripovetke ili pak romani, od kojih su u izdanju Portalibrisa reizdati Trulež i Nazareni. Ipak, nije jedino njegovo ostvarenje u proznom obliku, već je pisao i poeziju. Njegova pesnička zbirka pod nazivom Pesme Jaše Tomića prvi put je objavljena 1896. godine.

U ovom izdanju sabrane su različite pesme, koje su raznovrsne i po svojoj dužini, ali i po motivima. Ono što možemo odmah na početku reći, a interesantno je za čitaoce, jeste da svaka od Jašinih pesama u sebi sadrži, na neki način, neku poentu ili poruku. Obično se ta poruka nalazi u poslednjim stihovima pesme. I pesma kojom počinje ova zbirka, Poznajmo ih!, takođe je ima:

„Čovek se samo po delima sudi.”

Isto tako, pesma Priča o pacovu svojim upečatljivim stihovima na metaforičan način iznosi opšte načelo kojim treba da se vodimo u našoj svakodnevici:

„Kad su creva puna, tada nemaj strave,

Tad se ona pravim svojim poslom bave,

Al’ kada su prazna, te bez posla traju,

Onda već i ona mudrovati staju.

Kad sneg vejat počne, uvela je trava,

A kad creva misle, propala je glava.”

 

Najviše ima pesama u zbirci koje govore o ženi: Žena, Žena i čovek, pa možemo reći i pesma Đavolica. Pesma Žena napisana je u nejednakim strofama po dužini, ali svaka od njih ima refren, koji se nalazi na kraju svake strofe:

„Ti najbolje znadeš, Bože,

Šta sve žena zna i može.”

 

U Najvećoj prozi Jaša Tomić otkriva kako je postao pesnik. U svega šesnaest stihova Tomić je uspeo da pokrene pitanje zašto ljudi pišu pesme i navodi razloge: neko piše da mu vreme brže prođe, neko zato što se plaši da piše prozu, neko jer i drugi pišu, i tako dalje. Za razliku od drugih ljudi, Jaša kaže da je pesnik postao upravo dok je bio u zatvoru. Ubivši Mišu Dimitrijevića jer je želeo da mu se osveti zbog toga što je uvredio u novinama Milicu Tomić, Jašinu ženu, proveo je u zatvoru šest godina, nakon čega je pomilovan. U ovoj pesmi kaže da je poeziju počeo da piše jer mu je nedostajalo više hartije da piše prozu.

„A ja, što ću kriti mnogo,

U zatvoru pesnik posta’

Što hartije nemah dosta

Da bi’ prozom pisat mogô.”

 

Posle Đavolice, najduža pesma u ovoj zbirci jeste Pilatov legen. Po Bibliji, Pontije Pilat je bio jedan od učesnika u osuđivanju Isusa Hrista. U pesmi se pominje i Klavdija, žena Pilatova, koja pokušava da odvrati Pilata od onoga što će učiniti. Jedna strofa sa dozom ironije govori o Pilatu nakon osude, i glasi:

„Osuđena Hrista na Golgotu vuku,

I opet ga muče i pljuju i tuku,

Al’ Pilatu više nije baš ni žao,

Ruke su mu čiste, triput ih je prao.”

Klavdija ima dobronamernu ulogu, poštena je i predstavljena u pravom svetlu svesno se suprotstavljajući Pilatu i osuđujući njegova dela.

Mnoge od pesama Jaše Tomića imaju rimu, uglavnom parnu ili ukrštenu, a još su česte teme, pored pomenutih, i teme o dobru, o zlu, ljudskim vrednostima i paraleli između nekadašnjeg života i današnjice.

 

Podsećamo da su u okviru edicije Otrgnuto od zaborava reizdate mnoge zbirke srpske poezije: Jovan Jovanović Zmaj (Đulići i Đulići uveoci), Jovan Ilić (Pesme), Vladislav Petković Dis (Pesme), Laza Kostić (Izabrane pesme), Branko Radičević (Đački rastanak), Milan Rakić (Pesme), Jelena J. Dimitrijević (Jelenine pesme) i mnoge druge. Svi naslovi dostupni su na sajtu Portalibrisa i moguća je onlajn kupovina knjiga.

Sva dela ovog autora pogledajte OVDE.

 

Ostavite vaš komentar

Kupon ne važi za knjige koje su već na specijalnim akcijama
Your subscription could not be saved. Please try again.
Uspešno ste se prijavili.
0
    0
    Vaša korpa
    Vaša korpa je praznaVratite se u prodavnicu