Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

ЈАН ХУС: отпор диктатури, неправди и лицемерју

Јан Хус, историјска драма у пет чинова Матије Бана, објављена је 1880. године и заснива се на приказивању живота и идеала овог великог чешког реформатора, који је критиковао корупцију унутар Католичке цркве, захтевајући њену реформу, и због тога спаљен на ломачи на сабору у Констанцу 6. јула 1415. године.

Драма заправо прати догађаје који су уследили након повратка Јана Хуса у Чешку после његове екскомуникације 1411. године.

Римокатоличка црква осудила је и забранила учење Џона Виклифа, и наредила спаљивање његових књига. Јан Хус се залагао да се ова одлука поништи, па је црква и њега прогласила јеретиком. Хус је отворено говорио против трговине индулгенцијама, сматрао је да се опрост грехова може добити само искреним покајањем, а не за новац. Такође је био и против крсташких похода јер је сматрао да црква не треба да пролива крв и изазива насиље, већ да се моли за своје непријатеље, онако како је то чинио Христ.

Јан ХусПосле екскомуникације, краљ Чешке је у више наврата заштитио Хуса, а на његов позив и обећање да ће бити безбедан Хус се враћа у домовину. Међутим, како његова одлучност није јењавала и пошто је био све изричитији у оптужбама која је упућивао цркви, одбијајући да се покаје и одбаци своје идеје и учење као погрешне да би сачувао свој живот, црква га осуђује на сабору у Констанцу за јеретика и спаљује га на ломачи 1415. године.

Матија Бан приказује како Јан Хус, до краја непокоран цркви, на суђењу разобличава грехе цркве, њено искоришћавање народа, властољубивост, аутократизам и незаситну похлепност. Посебно се у негативном светлу приказују кардинали, који узимају мито, продају опроснице, порочно живе.

Драма приказује Хуса као изузетно снажну личност, непоколебивих ставова, увереног у исправност својих ставова, за које ће жртвовати и сопствени живот, али их неће погазити. Оваква морална и психичка снага утиче на велики број људи, Хус добија велики број присталица, а неки који су веровали у исто што и он, па се тога одрекли под притисцима цркве, спреми се да страдају са њим.

Драмом Јан Хус Матија Бан, будући одан традицијама панславизма, слави националног хероја друге словенске државе и оставља важну поруку да у својој отаџбини свако треба да буде сопствени господар. Драма носи и бројне универзалне поруке, као што се вечна потреба и захтев да се одупиремо диктатури, неправди и лицемерју.

 

Подсећамо да су у оквиру едиције Отргнуто од заборава реиздате и друге мање познате историјске драме, као што су: Краљ Стеван Томашевић Милоша Перовића, Чучук Стана Милорада Петровића Сељанчице, Лазар и Немања Милоша Цветића, Одметник Јована Грчића, Драме Петра Прерадовића и многе друге.

Сва дела Матије Бана можете видети ОВДЕ, а драму Јан Хус ОВДЕ.

Оставите ваш коментар

0
    0
    Ваша корпа
    Ваша корпа је празнаВратите се у продавницу