Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

ИЗ СРБИЈЕ КНЕЗА МИЛОША Тихомира Ђорђевића

Тихомир Р. Ђорђевић (1868–1944) био је уважени историчар, етнолог, фолклориста и професор Београдског универзитета. Поред историје свог народа, његова истраживања су обухватала и етнографију других народа у тадашњој Србији (Рома, Влаха, Цинцара, Грка, Черкеза, итд.), као и  фолклористичке и социолошке студија Балкана и изван њега, а посебно је добро познавао тадашњу немачку етнолошку литературу, у којој је народна игра разматрана из више углова. Истраживачку пажњу посебно је посветио народним играма, што се може видети из детаљне расправе и класификације о народним играма његове књиге Српске народне игре. Читао је дела Вука Караџића, Милана Ђ. Милићевића, Стојана Новаковића и бројних других аутора.

Пошто је завршио гимназију, Тихомир Р. Ђорђевић уписао се на Историјско-филолошки одсек Велике школе у Београду. Студирао је у Бечу и у Минхену, где је одбранио 1902. године докторску тезу под називом Die Zigeuner in Serbien. Први део овог рада објављен је у Будимпешти 1903, а други део изашао је три године касније. Изабран је за дописног члана Српске краљевске академије 19. фебруара 1921, а за редовног 16. фебруара 1937 – приступну беседу је прочитао 2. јануара 1938. Поред историографског рада, допринео је и значају палеоантропологије на нашим просторима. Његова најважнија дела су Из Србије кнеза Милоша, Наш народни живот и Циганске народне приповетке.

Тихомир Р. ЂорђевићПоред тога што је уређивао лист Караџић, Тихомир Р. Ђорђевић једно време био је уредник Српског књижевног гласника и члан уредништва часописа Прилози за књижевност, историју, језик и фолклор. Он је сарађивао у раду на другим публикацијама и часописима, од којих су најпознатији Босанска вила, Бранково коло, Политика, Нова искра, Летопис Матице српске.

У невероватно богатом научном опусу Тихомира Ђорђевића књига Из Србије кнеза Милоша детаљно проучава и пише о историјском периоду и културним приликама од 1815. до 1839. године. Истиче да му је првобитна замисао била да наштампа књигу чији би се одељци бавили становништвом, насељима и културним стањем у Србији кнеза Милоша. Наводи да је његов истраживачки рад био израђен, али га је Први светски рат прекинуо у даљем раду, тако је тек после рата добио израђен облик. Касније он своје прикупљене белешке штампа и обједињује у једну књигу. Главни извор из кога је узимао грађу за ову књигу била му је Државна архива. Многи књижевни критичари истичу коришћење архивске грађе и докумената прошлости као један од релевантних извора етнолошког и културно-историјског проучавања Тихомира Ђорђевића. Богатом књишком позадином живописно представља стање државе Милоша Обреновића и његов утицај на унутрашњу и спољашњу политику и културу. Из Србије кнеза Милоша садржи занимљиве информације о животу Срба у време након ослобођења од Турака. Тихомир Ђорђевић истиче значајне обичаје становништва, њихову свакодневицу предочава нам описујући живот сељака и грађана, уобичајено јело и пиће, народну ношњу, школовање и карактеристичне занате за тај период. Осим живота „обичних људи” у књизи налазимо и описе дворског живота кнеза Милоша. Описане су неке од историјски забележених карактеристика целокупне породице Обреновић, обичаји његове жене Љубице, школовање и облачење њихове деце. С процесом урбанизације тадашњег градског живота развија се и медицина, читаво једно поглавље у књизи Из Србије кнеза Милоша је посвећено томе. Нове друштвене промене и културне промене одржавају се у многим областима живота. Говори се о сујеверјима које сеоско становништво још увек није могло да испусти, али и о бољим медицинским приликама које су биле новитет.

Аутор себе ставља у критички опредељеног приповедача, говорећи о добром и лошем стању ствари. Чести су коментари самог аутора, у којима се види да Тихомир Ђорђевић није није био само историчар већ и културолог. Највећи значај књига има у описивању културних дешавања Срба и странаца који су посећивали Србију, описана су позоришта, музика, плес, књижевност. Његов целокупни рад везан је за разматрање готово свих значајних аспеката народног живота и традиционалне културе, а ова књига је одличан репрезент тога.

Подсећамо да је у оквиру едиције Отргнуто од заборава Порталибрис објавио и друге интересантне етнографске књиге: Чаршија и култура Сретена Динића, Старинска српска јела и пића Симе Тројановића, Српска народна јела и пића Станоја М. Мијатовића и Луке Грђића Бјелокосића, Живот и обичаји народа српског Вука Стефановића Караџића, Живот Срба сељака Милана Ђ. Милићевића и многе друге.

Све књиге Тихомира Ђорђевића можете погледати ОВДЕ, а  Из Србије кнеза Милоша ОВДЕ.

Оставите ваш коментар

Купон не важи за књиге које су већ на специјалним акцијама
Your subscription could not be saved. Please try again.
Успешно сте се пријавили.
0
    0
    Ваша корпа
    Ваша корпа је празнаВратите се у продавницу