Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Да ли знате ко је Јован Миодраговић?

Јован Миодраговић био је српски педагог, учитељ и наставник, аутор бројних наставних приручника и писац.

Родио се 29. августа 1854. године у селу Станишници, у близини Врњачке Бање. Живео је скромно са две сестре, три брата и родитељима. Основну школу учио је у Трстенику, средњу у Крагујевцу, а по завршетку ове уписао се у Учитељску школу. С обзиром на то да су били сиромашни, морао је сам да проналази начине како да се школује, те је углавном радио писарске послове. Тек у гимназији постаје стипендиста и своје време може да посвети само школи, а не константном раду. Био је изузетан ђак и низао је успехе.

Пошто је дипломирао, Јован Миодраговић се запослио као учитељ у једној основној школи у Београду. Води први разред, на сопствени захтев, и учи ђаке правилном систему при учењу, понашању, залаже се за добре односе и слободу у школи, заједно граде срећније ђачке дане. Волео је свој посао, улагао доста труда како би настава била квалитетнија, али и како би деца развијала и све друге праве вредности. Сматрао је да учитељ, поред знања, треба да има мотивације, енергије, расположења за рад, а да по природи буде благ и вредан.

Шест година касније Јован Миодраговић отишао је у Лајпциг на студије педагогије, и то га шаље Кнежевина Србија. Када је завршио након три године, вратио се у Србију и радио и Првој и Другој београдској гимназији и у Учитељској школи у Београду. Свој васпитно-образовни рад подигао је на високе лествице.

Постао је референт за основне школе при Министарству просвете и црквених послова. Радио је на доношењу нових закона у вези са основним школама и на изради наставних планова и програма за гимназије и основне школе. Оно што је врло интересантно за рад Јована Миодраговића као референта јесте што је желео цркву да одвоји од просвете, тј. да не дозволи мешање цркве у рад учитеља. Он је заслужан и за увођење ручног рада, техничког образовања и физичког васпитања у школе.

Угледао се на своје професоре, али и филозофе и теоретичаре које је читао. Тако су на њега утицали Херберт Спенсер, Вилхелм Вунт, Жан Жак Русо, али види се и утицај Светозара Марковића. Миодраговић је на српски превео два епохална дела: Велику дидактику Јана Амоса Коменског и Етику Херберта Спенсера.

Био је уредник Просветног гласника и члан Главног просветног савета Краљевине Србије. Бавио се и књижевним радом, започевши писање још у гимназији. И као студент Јован Миодраговић је писао радове, а неки од важнијих су му: О пажљивости у школи, Уплив родитељске куће на морално образовање дечије, Осећање части и личног поноса. Објавио је збирке прича за децу: Босиљак, Други мирис босиљков, Причање деци у школи, Загоркиња или Живот наш у шуми и без шума. Од његових педагошких дела најзначајнија су следећа: педагошки роман Радиша или Какав нам учитељ треба на селу, Најобичније грешке у настави и васпитању школском и Народна педагогија код нас или Како наш народ подиже пород свој.

Јован Миодраговић је био ожењен и имао је петоро деце. Умро је 14. маја 1926. године у Београду, у коме данас основна школа на Врачару носи име по њему. Уколико посетите Врњачку Бању, можете видети и његову бисту.

Сва дела Јована Миодраговића погледајте ОВДЕ.

Оставите ваш коментар

Купон не важи за књиге које су већ на специјалним акцијама
Your subscription could not be saved. Please try again.
Успешно сте се пријавили.
0
    0
    Ваша корпа
    Ваша корпа је празнаВратите се у продавницу