Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Песме Милутина Ј. Илића

Милутин Ј. Илић је један од браће Илића, син песника Јована Илића, чије стваралаштво је неправедно запостављено, иако по квалитету нимало не заостаје за братом. Као што је, уосталом, случај и са делима његовог брата Драгутина, у запећак је пала симболична и алегорична поезија Милутинова, која представља врло оригиналан део нашег књижевног корпуса. У поезији он се бави универзалним темама, љубавним, патриотским, библијским, али често кроз личне и интроспективне призме. Користи богат језик и необичне сликовне приказе како би изразио унутрашње осећаје, социо-политичка становишта и филозофске рефлексије. Милутин Ј. Илић у збирци Песме не либи се да истражује дубока емоционална стања, природу и њен утицај на људску психу, али и проблеме друштвеног поретка, наш менталитет итд.

Допринос Милутина Ј. Илића на нашој књижевној сцени препознаје се пре свега у његовој способности да комбинује класичне књижевне форме са модерним изражајним техникама. Тај принцип је присутан и у љубавној поезији, у којој има и фолклорних елемената. У збирци Песме љубав се често приказује као снага која може да донесе како радост, тако и бол. Ова љубав није само романтична, већ и духовна и филозофска, етерична (Сонети, Звезда, Очи) и читаоцу омогућава да схвати да није усамљен у својим емоцијама, али и да боље разуме природу љубави.

У збирци Песме Илић о љубави пише каткад и на духовит начин, не скривајући симпатије према враголијама међу заљубљенима. У песми Исповест из необичне перспективе мртвог у сандуку, кроз разговоре окупљених (погрешно) се открива његов љубавни грех. Страх од неверства духовито је приказан у песми Разочарење, где јунак сања да је умро, а драга другог љуби на његовом гробу, па ипак опис љубоморног мртваца је ванредно смешан.

Једна од честих тема – природа – у Илићевим песмама није само позадина, већ активан учесник у изражавању унутрашњих стања и осећања. Кроз слике природе, Илић успоставља везе између спољног света и унутрашњег живота појединца, стварајући слике које су истовремено лепе и емотивне, а у песмама које о говоре о природи често постоје и фолклорни елементи.

Чак и кад пише о тешким темама, Милутин Ј. Илић у збирци Песме настоји да буде ведар, забаван, понекад користи химнични, свечан тон, доминирају, дакле, ведри дух и оптимизам, док се његов брат Војислав препознаје по свом песимизму и често мрачнијем тону. Његове песме често истражују теме губитка, патње и дубоких филозофских питања о људској егзистенцији, а притом је и Војислављев стил комплексан, са тенденцијом да се користи симболиком и метафорама које рефлектују његову меланхолију и критички поглед на свет.

Трећи брат, Драгутин Ј. Илић, писао је и прозна и драмска дела, чак се памти као писац првог научнофантастичног комада, па се може рећи да је свако од браће изабрао свој специфичан угао гледања на свет, као и књижевне облике и средства које користи.

Читав један сегмент у збирци Песме Милутина Ј. Илића представљају патриотске песме, у којима користи богат језик и емотивне приказе да изрази љубав према домовини и поштовање према српским херојима и култури. Милутинов стил, који укључује богату метафорику и епски тон, успешно ствара осећај поноса и дивљења, Илићеве патриотске песме имају значајну улогу у обликовању српског књижевног и културног наслеђа, пружајући увид у емотивни и интелектуални израз љубави према домовини. Милутин Ј. Илић велича хероје свог времена, али и оне из прошлости. Посебно се истичу његове песме Хајдук Раде, Јан Хус, где он у средиште ставља храброст тих великих јунака. Тема ослобађања и уједињења честа је у његовој поезији, а пише и о словенству и некој врсти словенског повезивања, међусобног помагања итд.

Филозофске погледе и посматрање живота у коме неминовно постоје радости и туге, Милутин Илић износи у песми Судба, Једна рана, а честе су и песме где је реч о божанском, као што је песма Пророк.

Занимљиво је како убедљиво приказује песничку природу, описујући своју одлуку (или одлуку лирског субјекта) да уместо овог ружног света ствара свој, лепши (Елегија).

У збирци Песме Милутина Ј. Илића најзначајније место има дужа песма Рајске новине, друштвена сатира и алегорија, која нема конкуренцију у нашој книжевности, а ни у светској их нема много тако забавних и домишљатих. Можда се може једино упоредити са Змајевом Јутутунском јухахахом. У питању је дело, у коме се као у новинама извештава о наводним дешавањима у рају, а која су заправо алегорични приказ догађаја у држави. Врло је ту Илић оштар, али су и паралеле срећно нађене, духовите, забавне и на врло интересантан начин он користи оксиморонски мотив „невоља у рају”.

Песме Милутина Ј. Илића су не само уметничка достигнућа већ представљају и дубока истраживања људске душе и њеног односа са светом. Таленат, образовање, као и породични утицаји условили су да његов рад пружа богата емоционална и естетска искуства, која и даље имају важну улогу у српској књижевној традицији. Кроз његову поезију можемо осветлити сложене аспекте људских осећања и природе, чиме Илић остаје релевантан и инспиративан и у нашем времену.

У едицији Отргнуто од заборава Порталибрис издао је и дела осталих стваралаца из породице Илић: Јована Илића, Драгутина Илића и Војислава Илића.

Књигу Песме Милутина Ј. Илића можете пронаћи ОВДЕ.

Сва дела Милутина Ј. Илића можете пронаћи ОВДЕ.

Оставите ваш коментар

0
    0
    Ваша корпа
    Ваша корпа је празнаВратите се у продавницу