Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Да ли знате ко је Тихомир Р. Ђорђевић?

Тихомир Р. Ђорђевић (1868–1944) био је српски етнолог, фолклориста, историчар и један од истакнутијих интелектуалаца. Био је академик Српске краљевске академије и професор на Београдском универзитету.

Овај уважени научник родио се у Књажевцу 19. фебруара 1868. године у скромној и патријархалној породици. Његов отац, Раја, био је свештеник и служио је у Брестовцу и Лужану код Алексинца. То је један од разлога који је Тихомира Р. Ђорђевића довео од малих ногу у контакт са народом и сеоском средином. Из тог контакта јавља се у њему љубав према таквом начину живота, и онда ће касније цео свој животни век посветити истраживањима и проучавањима народне културе, обичаја и традиције. Он није једини у својој породици који је био заинтересован за ово. Његов брат Владимир, композитор и музиколог, бавио се народном културом, а његова сестричина Даница током живота је сакупљала, бележила и проучавала традиционалне народне игре са територије некадашње Југославије.

У средњошколским данима – учио је гимназију – већ се дао у анализирање свог краја. Занимале су га и народне песме, јер се и кроз њих може много видети о каквој средини је реч и који су обичаји карактеристични за ту средину. Читао је дела Вука Караџића, Милана Ђ. Милићевића, Стојана Новаковића и бројних других аутора. Пошто је завршио гимназију, Тихомир Р. Ђорђевић уписао се на Историјско-филолошки одсек Велике школе у Београду. Студирао је у Бечу и у Минхену, где је одбранио 1902. године докторску тезу под називом Die Zigeuner in Serbien. Први део овог рада објављен је у Будимпешти 1903, а други део изашао је три године касније.

До 1905. године био је професор и директор Учитељске школе у Алексинцу. Ово је време када уређује часопис Караџић, који је покренуо и о свом трошку издавао. Караџић је „лист за српски народни живот, обичаје и предање”. Излазио је у периоду од 1899. до 1904. године и био је месечни лист, који је представљао неку врсту етнолошког зборника. Чиниле су га разне народне приповетке, занимљивости о пореклу села, музици и о одевању и обичајима народа.

По повратку у Београд Тихомир Р. Ђорђевић најпре је радио као професор у Првој мушкој гимназији. Касније је постао професор етнологије на Београдском универзитету, где је остао до пензионисања 1938. године. Био је члан многих научних и стручних удружења. Од дописног члана Српске краљевске академије врло брзо постао је редовни члан. Био је дописни члан Југославенске академије знаности и умјетности, члан Друштва за проучавање Рома у Лондону, Српског лекарског друштва у Београду, почасни члан Етнолошког друштва у Скопљу. Он је био и председник Задужбине Николе Чупића и оснивач и власник Архива за арбанаску средину, језик и етнологију.

Поред тога што је уређивао лист Караџић, Тихомир Р. Ђорђевић једно време био је уредник Српског књижевног гласника и члан уредништва часописа Прилози за књижевност, историју, језик и фолклор. Он је сарађивао у раду на другим публикацијама и часописима, од којих су најпознатији Босанска вила, Бранково коло, Политика, Нова искра, Летопис Матице српске

књига Циганске народне приповеткеОбјавио је велики број радова, преко седамсто, и то су углавном етнографска истраживања Срба, али и других – хтео је да проучи Роме, Цинцаре, Влахе и Грке. Отуда и његова докторска дисертација Die Zigeuner in Serbien (Цигани у Србији). Његово познато дело јесте Циганске народне приповетке, у коме представља одређене сегменте из живота Рома.

Као и сестричина му, и Тихомир Р. Ђорђевић бавио се народним играма, те их је сакупио и систематизовао, а потом и објавио књигу Српске народне игре. Друга његова најважнија дела су Из Србије кнеза Милоша и Наш народни живот.

Учествовао је у балканским ратовима и у Првом светском рату као командир болничке чете. Други светски рат је дочекао као председник Српске књижевне задруге, а онда су га сместили у логор на Бањици 1941. године. Избавио се из логора, али је био доста слабог здравља и остатак живота провео је у лошим финансијским условима. Умро је 28. маја 1944. године, а сахрањен је на Новом гробљу у Београду.

Сва дела Тихомира Р. Ђорђевића која је Порталибрис објавио погледајте ОВДЕ.

Оставите ваш коментар

Купон не важи за књиге које су већ на специјалним акцијама
Your subscription could not be saved. Please try again.
Успешно сте се пријавили.
0
    0
    Ваша корпа
    Ваша корпа је празнаВратите се у продавницу