Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Da li znate ko je Stevan Sremac?

Stevan Sremac (1855−1906) istaknuti je srpski realista i, pored Nušića, majstor smeha u srpskoj književnosti. Spada u najobrazovanije srpske pisce druge polovine 19. veka. Završio je istoriju i filozofiju na Velikoj školi, a uz to je poznavao književni rad mnogih domaćih i stranih pisaca. Naročito je cenio: Servantesa, Gogolja, Dikensa, Džordža Eliota i druge.
Sremac je poznat kao „pisac sa beležnicom”, njegova dela nastala su dok je putovao kroz Srbiju i radio kao profesor u srednjim školama Niša, Pirota i Beograda. Za Sremca se vezuju mnoge anegdote, on je bio vrstan boem i neobičan profesor. Najviše događaja i anegdota čuo je u kafanama „Merger” i „Bosna” u Nišu, a bio je i stalan gost u beogradskom „Dardaneliju”.
Ljubomir Nedić ga je hvalio kao „srpskog Dikensa i Gogolja” nakon čitanja rukopisa Ivkova slava, dela koje ga je u tadašnje vreme najviše proslavilo. Ostala istaknuta dela su pripovetka Božićna pečenica, roman Zona Zamfirova (obrađen događaj koji se u stvarnom životu odigrao u Skoplju i koji mu je ispričao Branislav Nušić), Vukadin, Limunacija na selu, Pop Ćira i pop Spira. Sremac je za života često preštampavan i svojevremeno je bio jedan od najpopularnijih srpskih pisaca. Primljen je u Srpsku akademiju nauka i umetnosti i uvršten u 100 najistaknutijih Srba.

Prikaz dela

Stevan Sremac je sa simpatijom opisivao „male ljude”, prostodušne i srčane zanatlije, činovnike, trgovce, učitelje. Zahvaljujući izuzetnom daru zapažanja i sposobnosti da autentično reprodukuje dijalekat Sremac je u likove utkao mentalitet sredine, karakteristike društvenih položaja i zanimanja.
U delu ćete otkriti beskrajnu dobrodušnost čiča Jordana, sredstva kojima se učitelj Maksim služi da bi dočarao đacima nauku – kao što su ukradena ljudska lobanja i zbunjeni odžačar, šta je sve potrebno da političar dobije službu, kako zaduženi seljanin slavi Božić, malograđanske ideale, a sve oslikano kroz živ i neusiljen humor. Kako i sam kaže na početku dela, njegovi junaci „nisu životi posle čije smrti se zabrinuto pitaju šta će biti sa zemljom i narodom bez njega, ni mecenata kakvog”, ali ipak osvajaju čitaoca. U delu se bavi epizodnim junacima, malim portretima, koje zbog toga duhovito naziva „suterenskim stanovnicima”.

Naš čuveni „pisac s beležnicom” je sve svoje pripovetke i romane napisao za manje od dvadeset godina. Pisao je mnogo, brzo, shematski, često i nemarno. Uprkos tome, kritika poput dominantnog suda Jovana Skerlića i Pavla Popovića ga je cenila i prepoznala izražajnu moć jezika i stila, slikovitost, dijalekatsko bogatstvo, snagu humora i autentičnost koji krase Sremčevo delo i čine ga aktuelnim i danas.

Sva dela ovog autora možete videti OVDE.

Ostavite vaš komentar

Kupon ne važi za knjige koje su već na specijalnim akcijama
Your subscription could not be saved. Please try again.
Uspešno ste se prijavili.
0
    0
    Vaša korpa
    Vaša korpa je praznaVratite se u prodavnicu