Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Da li znate ko je Mihailo Gavrilović?

Mihailo Gavrilović (1868–1924) jedan je od najpoznatijih i najtemeljnijih srpskih istoričara. U svoje proučavanje uneo je vedri racionalizam i prvi započeo proučavanje srpske istorije 19. veka na osnovu arhivske građe, dok su se njegovi prethodnici uglavnom bavili istorijom srednjovekovnog perioda u Srbiji.

Mnoge godine svog rada posvetio je proučavanju važnog poglavara iz naše istorije – Miloša Obrenovića. Gavrilović je upotrebio ne samo onu građu koja se nalazila u našoj državnoj arhivi nego i onu koja je bila u stranim – francuskim, ruskim i austrijskim. U srpskoj istorijskoj književnosti teško će se naći jedno delo bolje dokumentovano nego njegov Miloš Obrenović. Ovo Gavrilovićevo obuhvatno istorijsko delo je objavljeno u tri obimne knjige. Četvrta završna knjiga bila je napisana, ali je za vreme rata uništena zajedno sa drugim Gavrilovićevim hartijama. Kao objektivan proučavalac nastojao je da jednu složenu istorijsku ličnost i njeno doba predstavi nepristrasno, pokušao je da predstavu o njemu oslobodi legendarnog – ali u svemu tome nimalo nije umanjio njegovu veličinu i značaj.

Mihailo Gavrilović se takođe bavio i još nekim detaljima iz takozvane novije istorije, odnosno o periodu bliskom onome u kome je živeo. Bio je nastavnik učiteljske škole u Nišu, profesor gimnazije u Nišu, upravnik Državnog arhiva, poslanik Srbije na Cetinju od 1910, zatim poslanik u Vatikanu od 1914, u Petrogradu od 1917, Pašićev zastupnik, poslanik Kraljevine SHS u Londonu.

U istorijskim člancima Iz nove srpske istorije, koje je Portalibris reizdao nakon mnogo godina zapostavljenosti tog dela, Mihailo Gavrilović razmatra period Srpske revolucije, počev od 1804. godine, posmatrajući srpsku istoriju u kontekstu opšte evropske istorije i međusobnih odnosa velikih sila: Rusije, Turske, Francuske, Austrije i Velike Britanije. Autor rasvetljava same početke srpske spoljne politike i diplomatije. Bez obzira na obilje autentične građe i direktne izvode iz prepiski, dokumenata i arhiva, Gavrilovićev izraz u ovim raspravama je jednostavan, pristupačan i zanimljiv. Knjiga je zanimljiva za svakog čitaoca – za studente, profesionalne proučavaoce, ljubitelje istorije, diplomatije…

Treba napomenuti da su u ediciji Otrgnuto od zaborava pored književnih dela reizdate i knjige koje se tiču srpske istorije među kojima su: Devetsto treća Dragiše Vasića, Rat na Kosovu Jaše Tomića, Srbija po Vuku Vuka Stefanovića Karadžića, Dnevnik jednog dobrovoljca Pere Todorovića.

Postavlja se pitanje zašto su tako kvalitetna i naučno zasnovana istorijska dela vremenom zaboravljana. Jedan razlog je da određenoj vlasti nisu odgovarale neke od činjenica iznesene u njima. U nekim slučajevima je razlog sama ličnost autora, koji je u određenoj epohi doživljavan kao izdajnik, ili prosto nepodoban – kao što se desilo sa Dragišom Vasićem. A ponekad je do zaborava doveo kratak životni vek autora, ili ideja da su njegove istorijske analize prevaziđene. Čak i u slučajevima kada knjiga iz prošlosti donosi određena netačna istorijska tumačenja – ona je tada posebno zanimljiva jer u sebi implicitno skriva određene razloge za takav doživljaj istorijskih zbivanja, činjenicu o neobaveštenosti, o nepostojanju određenih dokaza – na kraju o tendencioznom istorijskom plagijatu koji su plasirale velike sile, stranka na vlasti ili neka druga interesna grupa. I to je najzanimljiviji sloj ovih dela.

Da, naravno u njoj su i dela srpskih zaboravljenih pisaca kao što su: Milica Janković (Plava gospođa, Ljudi iz skamije), Jaša Prodanović (Naši i strani), Dušan Radić (Selo), Slobodan J. Jovanović (Spomenica), Dragutin Ilić (Hadži Diša, Posle milijon godina) itd.

Svi naslovi dostupni su na sajtu Portalibrisa i moguća je onlajn kupovina knjiga.

Ostavite vaš komentar

Kupon ne važi za knjige koje su već na specijalnim akcijama
Your subscription could not be saved. Please try again.
Uspešno ste se prijavili.
0
    0
    Vaša korpa
    Vaša korpa je praznaVratite se u prodavnicu