Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Da li znate ko je Đura Jakšić?

Đura Jakšić (1832–1878) bio je svestran umetnik i rodoljub. U njemu su se slile figure pisca, slikara ali i velikog boema. Život ovog višestruko talentovanog spskog umetnika, ipak, mogao bi se opisati sa dva atributa –  stvaralački i stradalnički. Đuru Jakšića svi poštovaoci njegovog dela pamte kao obrazovanog, ali vrlo temperamentnog čoveka, koji je u boemskom ambijentu Skadarlije i kafana „Tri šešira” i „Dva jelena” stvarao velika dela srpske umetnosti. Može se reći da je ovakvo, boemsko okruženje, bilo ono u kome je Đura Jakšić dobijao stvaralačku inspiraciju. Tu su prestajale sve njegove brige i nedaće, a počinjalo divljenje gostiju, praćeno aplauzima.

Ovaj srpski književnik rođen je u Srpskoj Crnji, u Banatu, u svešteničkoj porodici. Otac je hteo da ga školuje za trgovca, pa ga je upisao u trgovačku školu. Mladi Jakšić ovo ipak nije želeo, pa je iz škole bežao, na kraju upisavši nižu gimnaziju u Segedinu. Kasnije odlazi u Temišvar, u današnjoj Rumuniji, da uči slikanje. Zanimljivo je i da je uoči revolucije 1847. godine bio student umetničke akademije u Pešti, ali je zbog revolucionarnih događaja morao da je napusti. Vrativši se u rodni kraj, produžio je da uči slikarstvo u Bečkereku kod Konstantina Danila, čuvenog slikara tog doba, tražeći sopstveni umetnički izraz i produbljujući svoja znanja, između ostalog i nemačkog jezika.

Po izbijanju revolucije 1848–1849. godine budući veliki književnik sa samo 16 godina učestvuje kao dobrovoljac! U jednoj bici zamalo da padne u ropstvo. Bio je duboko razočaran propašću revolucije, o čemu svedoče ove njegove reči: Ah, za šta ginusmo i stradasmo – a šta dobismo!

Ubrzo ga nemaština primorava da prihvata razne poslove. Tih godina Đura Jakšić često menja mesta boravka – odlazi u Beograd, ali se vrlo brzo upućuje u Beč da nastavi studije slikarstva. U Beču počinje i da piše pesme. Njegova umetnička priroda budila se kud god je išao. Tako ga, baš u Beču, zatičemo u umetničkim krugovima sa velikim imenima srpske tradicije – Brankom Radičevićem i Đurom Daničićem.

Prve pesme ovog srpskog književnika se štampaju u „Serbskom letopisu”. Jakšić neće ipak zadugo ostati u Beču – oskudica vraća kući. Nakon toga nastavlja slikarsko školovanje u Minhenu.

Ovako je o sudbini i putešestvijima Đure Jakšića pisao srpski istoričar i istoričar književnosti, Andra Gavrilović:
„Po svršetku školske godine dođe u Beograd, gde je u privatnoj jednoj školi imao mnogo posla a malo zarade. S jeseni 1860. ode u Požarevac za učitelja i tu se u junu 1861. oženi, pa se, uz malu pomoć očevu, krene, u septembru, s mladom u Beč da uči slikanje dalje. Sad bejaše veseo i zadovoljan, vredan radnik i uredan domaćin svoje sirotinje. U leto 1862, ne mogući dalje izdržati s malim prihodima, ostavi Beč i siđe u Novi Sad, gde se mislio nastaniti stalno. Dotle već bejaše izišao na glas sa svojih lirskih i epskih pesama; počeo je bio pisati pripovetke, a tada mu Matica srpska nagradi prvu dramu „Seoba Srbalja” sa stotinu dukata. Ipak s proleća 1863. pređe u Srbiju, i u njoj ostade do kraja svoga života.”

Nedaće Đure Jakšića nisu prestale ni u njegovim poslednjim godinama života. Oboleo je od tuberkuloze, bio u dugovima, a čak je i gonjen. Godine 1871. otpuštaju ga iz državne službe. Uz pomoć Stojana Novakovića ipak godinu kasnije uspeva da se zaposli u Državnoj štampariji. Umro je 6 godina kasnije, 1878. godine.

Stvaralaštvo Đure Jakšića obimno je i u žanrovskom smislu, raznovrsno. Ostvario se u sva tri žanra – lirici, epici i drami. Njegove pesme odišu njegovim temperamentnim duhom, snažnom sentimentalnošću i upečatljivim pesničkim slikama. Ono što je mogao stvoriti na platnu, Jakšić je preneo u svojm pesmama kroz stihove. Smena boja, naročito kontrastnih, upečatljiva je u obe umetničke sfere kojima se bavio. U pesmama „Veče” i naročito „Ponoć” prepoznaje se sav njegov pesnički potencijal. U ovim remek-delima srpske književnosti Jakšić se gotovo približio onim mračnim slikama koje možemo sresti kod drugog velikog romantičara, Bajrona.

Pored lirskih, objavljivao je i epske pesme, među kojima su najznačajnije „Bratoubica”, „Nevesta Pivljanina Baja”, „Barjaktarovići”, „Mučenica” i „Pričest”.

Jakšićeve pripovetke vrlo su tematski raznovrsne: romantične, satirične, iz života našeg naroda u Srbiji, ali i Uugarskoj. Otuda ih često možemo naći klasifikovane u tri grupe: najpre one u kojima je idealizovao naš srednji vek, prikazujući nemanjićka vremena. Drugu grupu čine pripovetke o životu banatskog sela, a među njima je najpoznatija „Sirota Banaćanka”, koja i govori o stradanju naroda tokom burnih događaja iz 1848. i 1849. godine. Treću grupu čine pripovetke inspirisane srpsko-turskim ratom, i u njima je rodoljubiva tematika iz Jakšićevih pesama dobila svoj prirodni produžetak.

Njegove tri drame u stihu „Stanoje Glavaš”, „Jelisaveta, kneginja crnogorska” i „Seoba Srbalja” potvrdile su ipak da je stvaralaštvo Đure Jakšića pre svega lirsko, te se čak i u njima pre prepoznaje poetični, a ne dramski duh.

Ostavio je nezavršen istorijski roman „Ratnici o srpsko-turskom ratu 1876–1878.”

Podsećamo da su u okviru edicije Otrgnuto od zaborava reizdata i dela zaboravljenih pisaca kao što su: Milica Janković (Plava gospođa, Ljudi iz skamije), Jaša Prodanović (Naši i strani), Dušan Radić (Selo), Dragutin Ilić (Hadži Diša, Posle milijon godina) itd. Svi naslovi dostupni su na sajtu Portalibrisa i moguća je online kupovina knjiga.

Dela ovog autor možete pronaći OVDE.

Ostavite vaš komentar

Kupon ne važi za knjige koje su već na specijalnim akcijama
Your subscription could not be saved. Please try again.
Uspešno ste se prijavili.
0
    0
    Vaša korpa
    Vaša korpa je praznaVratite se u prodavnicu