Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

„Putovanje po Novoj Srbiji” Sretena Popovića

Sreten L. Popović (1820-1890) je potomak čuvene porodice Popovića. Njegov deda, Pavle Popović, učestvovao je u Prvom i Drugom srpskom ustanku i bio je član Praviteljstvujuščeg sovjeta, a otac, Lazar Popović, bio je pisar kneza Miloša Obrenovića. Nastavljajući tradiciju, Sreten je bio lični sekretar kneginje Ljubice, predsednik Apelacionog suda i član Kasacionog (Vrhovnog) suda Srbije. Od oca je nasledio spisateljski dar, te je svoja istraživanja o istoriji srpskih predela i utiske s putovanja pretočio u knjigu „Putovanje po Novoj Srbiji” 1879. godine.

„Putovanje po Novoj Srbiji” je knjiga puna dragocene građe za srpsku istoriju, etnologiju i geografiju u formi putničkog dnevnika autora Sretena Popovića. Nastala je na piščevim putovanjima kroz Srbiju, te sadrži njegove utiske, ali i podrobna istraživanja i rekonstrukcije događaja.

„Namera mi bi da do bivše naše granice samo prosto spomenem mesta kroz koja prođoh i proputovah, do bivše naše granice kod Aleksinca, i odmah da nastavim putovanje po Novoj Srbiji […] Mnogi od mlađih prijatelja kojima sam u prilikama kazivao kako je negda po Beogradu bilo, često su mi govorili da bi književnosti našoj lepe usluge učinio kad bih sve to što počasno i u prilikama pričam stavio na papir … neki dnevnik u kome bi se što se kad setim i na pamet mi dođe pribeležilo.”

Sreten Popović u delu „Putovanje po Novoj Srbiji” ističe da knjigu najviše namenjuje budućim naraštajima koji ne znaju za mnoge važne događaje iz srpske prošlosti, kao i mnoge pojedinosti iz naše istorije koje su dotada neispričane. Prijatelji i poznanici podsticali su ga da svoja verodostojna zapažanja zabeleži, te ih je 1879. godine Sreten Popović pretočio u knjigu. Knjigu „Putovanje po Novoj Srbiji” čine 24 pisma, te je koncipirana kao putnički dnevnik, bez preciznog datuma kao kod klasičnih romana u formi dnevnika, ali sa jasnim odrednicama na koje se godine odnose događaji i činjenice koje Sreten Popović u „Putovanju po Novoj Srbiji” spominje.

U pismima Sreten Popović opisuje „starine beogradske i mnoge druge događaje u stvorenoj Srbiji od godina 1815–1830”, kao i „stanje od 1830. do predaje gradova u 1867. godini”. Kako Sreten Popović ističe, ti opisi mu nisu primarno bili cilj, već da svoje utiske s putovanja pribeleži na jednom mestu. Međutim, njegova ideja spontano poprima veće razmere i postaje misija podučavanja budućih generacija o tome kako je nekada Srbija izgledala, kakva je njena istorija, kako su Turci napuštali srpske krajeve ko su važne ličnosti ustaničke Srbije, ali izdvaja i ličnosti koje istorija nije zabeležila, te ih opisuje živopisno i s toplinom.

„Čiča Đura bio je revnostan skupljač prenumeranata i prodavac knjiga. Kad bi Vozarović dobio nove knjige, Đura bi knjige pod mišku i išao od dućana do dućana i na prodaju ih nudio. No pre nego što je knjigu primio, morala mu se najpre pročitati, da zna njenu sadržinu i da može i kupcima napred kazati sadržinu i lepe strane te knjige. To je u neku ruku bila, što se danas kaže: kritika književna, na koju se danas mnogo polaže.”

Otkrićete šta znači reč Tašmajdan, kako je beogradsko Banovo brdo dobilo ime, zanimljive istorijske podatke o Nišu, Vranju, Aleksincu, Beogradu, kao i rezultate jednog zanimljivog istraživanja Sretena Popovića na temu gde su spaljene mošti Svetog Save. Potom, saznaćete kad je počeo da se slavi Sveti Sava kao narodni praznik, zanimljivosti o Ćele kuli u Nišu, kao i kako je izgledao Niš i odeća Nišlijki u najstarija vremena i još mnogo drugih zanimljivih podataka.

Podsećamo Vas da smo u okviru naše edicije „Otrgnuto od zaborava” reizdali i dela drugih autora za koje se malo zna među današnjim čitaocima i čija dela nisu preštampavana više od 100 godina, a koji se takođe bave temom kako je nekad izgledao Beograd i drugi srpski krajevi. Kroz romane i drame, esejističku prozu, memoare, naučne članke i studije, Portalibris nastoji da publici evocira duh nekadašnje Srbije. Preporučujemo vam i:

Mihailo S. Petrović „Borbe starog Beograda” i „Kako je postao Beograd”, Branislav Nušić: „Beograd nekad i sad”, Lazar Komarčić: „Preci i potomci”, Milutin Uskoković: „Došljaci” i „Čedomir Ilić”, Kosta N. Hristić: „Zapisi staroga Beograđanina”, Milutin Garašanin: „Dokolice”, Milica Janković: „Plava gospođa”, Ljubica Radoičić: „Jednospratne kuće”, Dragutin Ilić: „Hadži-Diša”, Branimir Ćosić: „Pokošeno polje”, Simo Matavulj: „Iz beogradskog života”, Branislav Nušić: „Iz poluprošlosti, priče i drame”, Andra Gavrilović „Crte iz oslobođenja Srbije” i „Slovenska putovanja”, i mnoga druga maestralna dela srpske književnosti.

Ostavite vaš komentar

Kupon ne važi za knjige koje su već na specijalnim akcijama
Your subscription could not be saved. Please try again.
Uspešno ste se prijavili.
0
    0
    Vaša korpa
    Vaša korpa je praznaVratite se u prodavnicu