Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Da li znate ko je Svetislav Vulović?

 

Svetislav Vulović (1847–1898) bio je srpski pozorišni i književni kritičar, istoričar književnosti, profesor u gimnaziji i rektor Velike škole. Rođen je u Ivanjici 29. novembra 1847. godine, gde je završio osnovnu školu, dok je srednju školu završio u Kraljevu. Bio je student prava na Velikoj školi u Beogradu. Posle sticanja diplome, jedno vreme je radio u sudu i ministarstvu pravde, a potom je postao profesor u beogradskoj gimnaziji.

Imao je veoma istaknutu ulogu u tadašnjem srpskom intelektualnom društvu. Izglasan je za rektora na Velikoj školi, i tu funkciju je obavljao školske 1893/94. godine. Jedan je od osnivača Srpske književne zadruge. Kao akademik, stekao je članstvo u mnogim važnim institucijama, od kojih je jedna Srpska kraljevska akademija. Redovni član bio je i u Srpskom učenom društvu, u Odboru za nauke filozofske i filološke, a u Glavnom prosvetnom savetu takođe je bio jedan od dugogodišnjih članova.

Svetislav Vulović je začetnik impresionističke kritike kod nas, što znači da je o delima sudio po stečenom utisku, unoseći u ocenu svoja osećanja. Najveći uzor u književnoj kritici bio mu je nemački kritičar Ludvig Berne, zbog kog se i zalagao za takozvanu prirodnu kritiku. Prve radove iz književnosti objavljivao je u Zori i Vili, u kojoj je radio uređivačke poslove na narodnim umotvorina. Pored toga, radio je i na listovima Otadžbina i Radenik, koji je pokrenuo Svetozar Marković.

Kako je bio veoma cenjen od strane srpskih uglednih književnika, odao mu je priznanje i veliki istoričar književnosti Jovan Deretić, koji za njega kaže da je „prvi kritičar od formata”. Jovan Skerlić kaže da je bio „najknjiževniji pisac svog doba”. Baveći se književnom kritikom, u svojim studijama govorio je o mnogim srpskim poznatim i značajnim piscima, među kojima su Njegoš, Sima Milutinović Sarajlija, Đura Jakšić i Branko Radičević. Vulović je jedan od prvih koji su napisali biografiju Petra II Petrovića Njegoša, o kome ima reči hvale, posebno ističući njegov Gorski vijenac.

U pozorišnoj kritici Svetislav Vulović se nije vodio isključivo pravilima koja su dotad vladala, oslanjajući se samo na didaktičku ulogu dela i kritike, već je koristio impresionističke poglede i biografsku metodu u pristupu delu. Njegova izlaganja su rasterećena, zanimljiva, sa dosta ličnog tona.

Pred kraj svog rada posvetio se proučavanju stare srpske književnosti, te je pisao o Svetom Savi, Stefanu Prvovenčanom, Domentijanu i Teodosiju.

Njegovi najpoznatiji eseji su o srpskim romantičarima i esej Umetnička pripovetka u najnovijoj srpskoj književnosti. Napisao je i čitanku za srednje škole i gimnazije, Nauku o književnosti i izučavanju slovenskih književnosti, Priložak srpskoj sintaksi, Prilog poznavanju sadašnjeg stanja usmene srpske poezije, a preveo je Fajhterlsbenove Priloge dijalektici duše. Smatra se da nije uspeo da dovrši istoriju jugoslovenske književnosti, i da je ona ostala u rukopisu.

Svetislav Vulović bio je oženjen Milkom, koja je bila prvi sekretar Beogradskog ženskog društva i sekretar Dobrotvornog odbora za izbeglice Hercegovačkog ustanka. U tom braku rodilo se petoro dece, dva sina i tri ćerke.

Umro je u Beogradu 3. maja 1898. godine. U njegovu čast, danas se biblioteka u Ivanjici zove „Svetislav Vulović”.

 

Sva dela Svetislava Vulovića možete videti OVDE.

Ostavite vaš komentar

Kupon ne važi za knjige koje su već na specijalnim akcijama
Your subscription could not be saved. Please try again.
Uspešno ste se prijavili.
0
    0
    Vaša korpa
    Vaša korpa je praznaVratite se u prodavnicu