Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Da li znate ko je Helena Maliržova?

Helena Maliržova (1877–1940), rođena Noskova, bila je češka književnica, novinarka i prevodilac. Rođena je u Pragu, otac joj je bio Jozef Nosek, računovođa, ali pored toga i pisac, koji je objavljivao svoja dela u časopisima, a ponekad i prevodio sa mađarskog. Njena sestra je bila glumica Ružena Noskova. Još kao dete Helena je pokazivala sklonost ka umetnosti: pisala je bajke i vešto crtala. Međutim, sve do očeve smrti nije smela da iskaže svoju strast prema književnosti.

Godine 1900. započela je karijeru pisca i upoznala svog budućeg muža Jana Malirža, za koga se udala 1904. godine; no, svega nekoliko godina nakon toga on umire od tuberkuloze 1909.

Nekonvencionalno razmišljanje Helene Maliržove došlo je do izražaja još 1910. godine, kada je napustila rimokatoličku crkvu, a samim tim i religiju. Posle muževljeve smrti, dobrovoljno se prijavila za bolničarku i reporterku tokom srpsko-turskog rata. Svog budućeg partnera, pisca Ivana Olbrahta, upoznala je u Beču i pod njegovim uticajem pristupila Socijaldemokratskoj partiji, da bi se nekoliko godina kasnije sa njim vratila u Prag.

Godine 1920. učestvovala je na Drugom kongresu Komunističke internacionale sa svojim partnerom Ivanom Olbrahtom i Hugom Sonenšajnom. Takođe valja istaći i da je upravo Helena Maliržova bila jedan od osnivača Komunističke partije Čehoslovačke. Ona, Olbraht i drugi poznati pisci potpisali su Manifest sedmorice iz 1929. godine u znak protesta protiv kulturne politike novog rukovodstva Komunističke partije Čehoslovačke, da bi kasnije, zajedno sa ostalim piscima, bila izbačena iz partije.

Rad Helene Maliržove karakteriše njena posvećenost komunizmu i ženskom pokretu. Njena tema je borba žena za samoostvarenje i protiv društvenih ograničenja. Književni vrhunac njenog stvaralaštva su tridesete godine prošlog veka, kada počinje da eksperimentiše sa fragmentarnim i složenijim književnim formama. Helena Maliržova je takođe pisala bajke i književnost za decu, bavila se i prevođenjem dela poznatih evropskih pisaca kao što su: Viktor Igo, Klod Farer, B. Traven i Tomas Man.

Maliržova i Olbraht ostali su partneri do 1935. godine, kada ju je napustio zbog svoje buduće supruge Jaroslave Kelerove. Godine 1936. ponovo je putovala u nekoliko evropskih zemalja i posetila, zajedno sa delegacijom čeških intelektualaca, Španiju tokom građanskog rata kako bi podržala republikansku stvar. Život Helene Maliržove ostavio je dosta traga na njeno stvaralaštvo, što se najbolje vidi u njenim romanima Srce nema mira i Pobeda, gde unosi dosta autobiografskih detalja kod glavnih likova. Ostala poznata dela su: Male priče, Blagoslov, Priče s dobrim završetkom, Pravo na sreću, Deset života i dr.

Umrla je od srčanih bolesti 1940. u Pragu tokom nacističke okupacije. Njena urna je smeštena u kolumbarijum u Pragu – Strašnice. Kasnije je u istom grobu sahranjena i njena sestra Ružena Naskova.

Sva dela Helene Maliržove pogledajte OVDE.

Ostavite vaš komentar

Kupon ne važi za knjige koje su već na specijalnim akcijama
Your subscription could not be saved. Please try again.
Uspešno ste se prijavili.
0
    0
    Vaša korpa
    Vaša korpa je praznaVratite se u prodavnicu