Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Да ли знате ко је Михаило Гавриловић?

Михаило Гавриловић (1868–1924) један је од најпознатијих и најтемељнијих српских историчара. У своје проучавање унео је ведри рационализам и први започео проучавање српске историје 19. века на основу архивске грађе, док су се његови претходници углавном бавили историјом средњовековног периода у Србији.

Многе године свог рада посветио је проучавању важног поглавара из наше историје – Милоша Обреновића. Гавриловић је употребио не само ону грађу која се налазила у нашој државној архиви него и ону која је била у страним – француским, руским и аустријским. У српској историјској књижевности тешко ће се наћи једно дело боље документовано него његов Милош Обреновић. Ово Гавриловићево обухватно историјско дело је објављено у три обимне књиге. Четврта завршна књига била је написана, али је за време рата уништена заједно са другим Гавриловићевим хартијама. Као објективан проучавалац настојао је да једну сложену историјску личност и њено доба представи непристрасно, покушао је да представу о њему ослободи легендарног – али у свему томе нимало није умањио његову величину и значај.

Михаило Гавриловић се такође бавио и још неким детаљима из такозване новије историје, односно о периоду блиском ономе у коме је живео. Био је наставник учитељске школе у Нишу, професор гимназије у Нишу, управник Државног архива, посланик Србије на Цетињу од 1910, затим посланик у Ватикану од 1914, у Петрограду од 1917, Пашићев заступник, посланик Краљевине СХС у Лондону.

У историјским чланцима Из нове српске историје, које је Порталибрис реиздао након много година запостављености тог дела, Михаило Гавриловић разматра период Српске револуције, почев од 1804. године, посматрајући српску историју у контексту опште европске историје и међусобних односа великих сила: Русије, Турске, Француске, Аустрије и Велике Британије. Аутор расветљава саме почетке српске спољне политике и дипломатије. Без обзира на обиље аутентичне грађе и директне изводе из преписки, докумената и архива, Гавриловићев израз у овим расправама је једноставан, приступачан и занимљив. Књига је занимљива за сваког читаоца – за студенте, професионалне проучаваоце, љубитеље историје, дипломатије…

Треба напоменути да су у едицији Отргнуто од заборава поред књижевних дела реиздате и књиге које се тичу српске историје међу којима су: Деветсто трећа Драгише Васића, Рат на Косову Јаше Томића, Србија по Вуку Вука Стефановића Караџића, Дневник једног добровољца Пере Тодоровића.

Поставља се питање зашто су тако квалитетна и научно заснована историјска дела временом заборављана. Један разлог је да одређеној власти нису одговарале неке од чињеница изнесене у њима. У неким случајевима је разлог сама личност аутора, који је у одређеној епохи доживљаван као издајник, или просто неподобан – као што се десило са Драгишом Васићем. А понекад је до заборава довео кратак животни век аутора, или идеја да су његове историјске анализе превазиђене. Чак и у случајевима када књига из прошлости доноси одређена нетачна историјска тумачења – она је тада посебно занимљива јер у себи имплицитно скрива одређене разлоге за такав доживљај историјских збивања, чињеницу о необавештености, о непостојању одређених доказа – на крају о тенденциозном историјском плагијату који су пласирале велике силе, странка на власти или нека друга интересна група. И то је најзанимљивији слој ових дела.

Да, наравно у њој су и дела српских заборављених писаца као што су: Милица Јанковић (Плава госпођа, Људи из скамије), Јаша Продановић (Наши и страни), Душан Радић (Село), Слободан Ј. Јовановић (Споменица), Драгутин Илић (Хаџи Диша, После милијон година) итд.

Сви наслови доступни су на сајту Порталибриса и могућа је онлајн куповина књига.

Оставите ваш коментар

Купон не важи за књиге које су већ на специјалним акцијама
Your subscription could not be saved. Please try again.
Успешно сте се пријавили.
0
    0
    Ваша корпа
    Ваша корпа је празнаВратите се у продавницу